16 Aralık MasterChef 2021 suda patatesli haluj tarifi, haluj malzemeleri ve püf noktası

Haluj nedir, haluj nasıl yapılır merak ediliyor. MasterChef Türkiye’de bu akşam yapılan Düzce yemeklerinden biri olan suda patatesli haluj tarifi izleyicilerin dikkatini çekti. Peki, haluj nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir? İşte MasterChef 2021 adım adım haluj tarifi yapılışı…

Yayınlanma Tarihi: 16.12.2021 20:09
Değiştirme Tarihi: 16.12.2021 22:04

Çerkez mantısı olarak bilinen haluj, Düzce’de yapılan yöresel yemeklerden birisidir. Normal mantıya göre daha büyük şekilde yapılan haluj, patatesli olarak yapılıyor. MasterChef’te günün yemeklerinden olan suda patatesli haluj yemeğini pratik tarifi ile kolayca yapabilirsiniz. İşte 16 Aralık MasterChef 2021 suda patatesli haluj tarifi, haluj malzemeleri ve püf noktası…

SUDA PATATESLİ HALUJ TARİFİ MALZEMELERİ

1 kg haşlanmış patates

4-5 adet büyük boy soğan

1 yemek kaşığı biber salçası

1 yemek kaşığı domates salçası

2 kg un

1 baş sarımsak

I çay bardağı sıvı yağ

2 kg yoğurt

1 tutam reyhan

Tuz

Karabiber

Kırmızı toz biber

Pul biber

100 g tereyağı

SUDA PATATESLİ HALUJ NASIL YAPILIR?

Öncelikle iç malzememizi hazırlayalım. Soğanlar yemeklik doğranır, sıvı yağda kavrulur. Ardından reyhan, tuz ve İstenilen baharatlar eklenip haşlanmış ezilmiş patatesler ile karıştırılıp hazır hâle getirilir.

Büyük bir kaba yeteri miktarda un, tuz ve su konarak kulak memesinden biraz daha kalın bir hamur elde edilir. 4 beze hamur yuvarlanarak 5 dk. dinlenmeye bırakılır. Çok ince olmayacak şekilde açılır ve su bardağı yardımıyla kesilir. Kesilen hamura 2 çay harçtan konup örtülür.

Bütün hamurlar Büyük derin bir tencereye su koyulup kaynatılır. Az sıvı yağ ve tuz eklenir. Hamurlar tek tek atılır, 10-15 dk. kadar pişirilir.

Patlamaması için çok pişirmemeye ve süzmemeye kevgirle almaya özen gösterilir.

Bu arada bir tavaya sıvı yağ eklenip rendelenmiş Sarımsaklar konup kavurulur, toz biber eklenerek renklendirilir. Tepsiye kevgirle alınmış pişen hamurların üzerine sarımsaklı yağ ilave edilir. İsteğe göre üzerine yoğurt dökülerek servis edilir.

Afiyet olsun.

PÜF NOKTALARI

*Hamur sert ve tuzlu olmalı. Tuzlu hamur kolay açılıyor, ayrıca haşlama suyuna tuz koymaya gerek yok.

*Hamur fazla ince ya da çok kalın açılmamalı.

*Hamuru kavanoz kapağı ile kesmek iyi bir buluş.

*Patatesli için soğanı bol olursa lezzetli olur.

*Kesilen yuvarlaklara fazla fazla iç konulabilir.

*Kesilen daireleri pileli kapatmak için uğraşmaya değer, öğrendikten sonra çok kolay, üstelik eğlenceli.

*Haşlanmaya hazır hale gelen haluj hamurlarını mutlaka ama mutlaka en az 1 saat buzdolabında bekletmeli.

*3 /4 'ü su ile doldurulmuş derin tencerede kaynayan suya hamurlar teker teker atılmalı ve en fazla 10 dakika pişirilmeli. Ağzını ne kadar iyi kapatırsanız kapatın, fazla pişen hamur açılıp dağılabiliyor. Ayrıca hamuru yumurtalı olmadığı için zaten kolay pişiyor.

*Nazikçe servis tabağına alınan halujlar aceleyle soslanıp, sofrada sabırsızca bekleyen kişinin önüne konmalı.

* Pişer pişmez yenmesi gereken yemek.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?