16 Aralık MasterChef 2021 kaldırık otu kavurması tarifi, malzemeleri, püf noktası

Kaldırık otu kavurması nasıl yapılır? MasterChef Türkiye’de günün menüsünü Düzce yemekleri oluşturuyor. Düzce’de yetişen ve birçok faydası olan bu ot ile yapılan kaldırık otu kavurması, lezzetli ve besleyicidir. Peki, kaldırık otu kavurması nasıl yapılır? Kaldırık otu nedir? Kaldırık otu kavurması malzemeleri nelerdir? İşte MasterChef 2021 kaldırık otu kavurması tarifi…

Yayınlanma Tarihi: 16.12.2021 20:10
Değiştirme Tarihi: 16.12.2021 22:04

Kaldırık bitkisi, ülkemizin çeşitli yörelerinde kaldırak, sığırdili, ıspıt ve hodan otu olarak bilinir. Düzce’nin ormanlık kesimlerinde, herhangi bir ilaca veya kimyasal etkiye maruz kalmadan yetiştiği için bitkisel ürünlerin yapımında ve alternatif tıpta oldukça rağbet görüyor. Yörede en çok yapılan yemeklerden biri olan kaldırık otu kavurması tarifi. İşte 16 Aralık MasterChef 2021 kaldırık otu kavurması tarifi, malzemeleri, püf noktası…

KALDIRIK OTU KAVURMASI TARİFİ MALZEMELERİ

1 kg kaldırık otu

2adet kuru soğan

5 diş sarımsak

2 çay bardağı sıvı yağ

1 çay kaşığı biber salçası

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı kekik

1 çay kaşığı pul biber

1 çay kaşığı tuz

KALDIRIK OYU TARİFİ NASIL YAPILIR?

Kaldırık otu ayıklanır ve yıkanır. Üstünü geçecek miktarda bol su ve bir miktar tuz ilave edilerek 15 dk. kadar haşlanır.

 Süzülen kaldırık otu elle İyice sıkılarak bekletilir.

Bir tencerede sıvı yağ, ince kıyılmış soğan ve sarımsak pembeleşene kadar kavrulur, ardından salça ve kaldırık otu İlave edilerek kavurma işlemine devam edilir.

Üstüne karabiber, tuz, pul biber ve kekik İlave edilerek kısık ateşte 5 dk. daha pişirilir.

Afiyet olsun.

KALDIRIK OTU NASIL TEMİZLENİR?

Kaldırık otunun kök kısımları ayrılır, arzu ederseniz çiçeklerini de ayıklayabilirsiniz.

Ayıklanan otlar yeterince geniş bir kapta, mikroplarından arınması için yaklaşık 2 saat sirkeli suda bekletilir.

Saplar yıkanır ve 50 dakika kadar iyice yumuşayıncaya dek haşlanır.

Haşlanan otun suyu süzülür.

Böylelikle temizlenmiş kaldırık otlarını dilediğiniz tarife uygulayabilirsiniz.

 

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?