10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası

Pekin ördeği tarifi nasıl yapılır merak ediliyor. Türk mutfağına Çin’den gelen bu yemeğin tarihi çok eskilere dayanıyor. İmparatorluk çağından günümüze uzanan pekin ördeği tarifi, MasterChef’te günün yemeklerinden biri. İşte 10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası…

Yayınlanma Tarihi: 10.01.2022 21:18
Değiştirme Tarihi: 10.01.2022 22:52

Pekin ördeği tarifi, MasterChef Türkiye yeni bölümle birlikte merak konusu oldu. Bu yemek her zaman hazırlanmaz sadece özel gün ve gecelerde sadece özel misafirler için pişirilmektedir. Nar gibi kızarmış, nefis tadı ile Pekin ördeği nasıl yapılır? Sade ve basit anlatımıyla Peki ördeği tarifi, malzeme listesi, püf noktası haberimizde.

PEKİN ÖRDEĞİ TARİFİ İÇİN MALZEMELER

ORDEK ICIN MALZEMELER

1. 1 adet bütün ördek

2. Tuz

3. Soğan

4. Sarımsak

5. Maydanoz

6. Ayçiçek yağı

7. Anason

8. Tane karabiber

9. Soya sos

10. Toz seker

11. Bal

DUCK PANCAKE

1. Un

2. Mısır unu

3. Tereyağ

4. Süt

5. Su

HOISON SOS:

1. Soya sos

2. Fıstık ezmesi

3. Pirinç şarap sirkesi

4. Sarımsak

5. Susam yağı

6. Sriracha

7. Karabiber

8. Bal

Sanchoy bowl

1. Fıstık yağı

2. Sarımsak

3. Taze zencefil

4. Taze soğan

5. Havuç

6. Kestane

7. Konserve minik koçanlı mısır

8. İstiridye mantarı

9. Shitake mantarı

10. Kestane mantarı

11. Dark soya

12. Soya

13. Susam yağı

14. Mırın

15. Göbek salata (iceberg)

PEKİN ÖRDEĞİ TARİFİ NASIL YAPILIR?

Pekin ördeklerini güzelce yıkayıp içini dışını kağıt havlu ile kurulayınız. Ardından kompresör ya da hava pompası yardımı ile derisi ile etinin arasına hava basarak derinin etten ayrılmasını sağlayın.

Ördeğimizi ip yardımı ile ocağınızın en az 50cm üstüne gelecek şekilde ördeği asınız ve ocağı açınız. Ocaktan gelen kuru ve sıcak hava dalgası ördeğin dış derisini kurutacaktır. Bu işlem en az 2 saat sürmelidir.

Bir karıştırma kabına tuz, Ayçiçek yağı, dövülmüş anason, tane karabiber, soya sos, toz şeker, bal ve soğanları doğrayarak ekleyin. İyice karıştırıp ördeğin içine ve dışına her yerine gelecek şekilde sürün 170 derece fırında dışı kızarıp çıtır çıtır olana kadar pişirin.

DUCK PANCAKE YAPILIŞI;

Un, mısır unu, su ve sütü bir karıştırma kabında iyice çırpın eritilmiş tereyağını ekleyip çırpmaya devam edin pürüzsüz boza kıvamında olsun. Soğuk krep tavasını yağlayıp bir kepçe karışımdan döküp tavanın her yerine yayın ocağın altını açarak tek tarafından pişirin ve ocaktan alın.

 

 

 

SANCHOY BOWL YAPILIŞI

Kestaneleri haşlayıp kabuklarını soyun diğer malzemelerle beraber küp küp doğrayın pişirme sırasına göre tavaya alarak soteleyin minik koçanlı mısırları doğrayıp ekleyin. Sarımsak ve taze zencefili rendeyip sotelemeye devam edin soya sos, mirin, susam yağ ile lezzetlendirip göbek salata içerisinde servis edin.

HOISON SOS YAPILIŞI;

Tüm malzemeleri soğuk bir tencerede iyice homojenleşene kadar karıştırın.

Tencereyi ocağa alıp malzemenin üçte biri kalana kadar çektirin.

 

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?