1 Aralık MasterChef 2021 piruhi tarifi (Pirohu tarifi), gerekli malzemeler ve püf noktası

Piruhi tarifi nasıl yapılır merak ediliyor. MasterChef yemek tarifleri arasında yer alan piruhi, Kıbrıs’ta çok sevilen bir mantı çeşididir. Peki, piruhi nasıl yapılır? Piruhi tarifi malzemeleri nelerdir? İşte MasterChef piruhi tarifi…

Yayınlanma Tarihi: 01.12.2021 20:00
Değiştirme Tarihi: 01.12.2021 21:41

Piruhi tarifi, Kıbrıs mutfağının leziz örneklerinden biridir. Pirohi, piruhi ve piruşki isimleri ile bilinir. Bir çeşit mantı olan piruhi tarifi, Amasya’da kaypak olarak bilinir. Hamurunun çok ince olmasının temel oluşturduğu bu yemek için belli başlı malzemelerin bulunması önem arz ediyor. Peki, piruhi nedir ve nasıl yapılır? İşte 1 Aralık MasterChef 2021 piruhi tarifi, gerekli malzemeler ve püf noktası…

PİRUHİ TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

500 gr un

100 ml sıvı yağ

1 yemek kaşığı tuz

1 yumurtanın yarısı

Aldığı kadar su

İç harcı için;

250 gr tuzsuz nor (Lor) peyniri

Kuru nane

Üzeri için;

1 paket hellim

Kuru nane

PİRUHİ NASIL YAPILIR?

Un tuz yumurta sıvı yağı karıştırılır ve kulak memesi kıvamına gelene kadar su eklenir. Kıvam aldıktan sonra iyice yoğurulur ve yarım saat hamur strec film ile üzeri kapatılıp dinlendirilir.

İç harcı için nor peyniri çatal yardımıyla ezilir ve kuru nane eklenir.

Üzeri için hellim peyniri rendelenir kuru nane ile karıştırılır. Kaynatmak için tencereye su ve biraz tuz eklenir.

Hamurumuzu 2 beze halinde kesiyoruz.

Tezgahı ve merdaneyi unlayıp hamuru ince bir şekilde açıyoruz. Yarısına katlıyoruz ve aralıklarla iç harcını yerleştiriyoruz. Daha sonra hamurun diğer yarısını üstüne kapatıp fincan yardımı ile harclı yerleri ayırıyoruz.

İçindeki havayı alıp kenarlarına bastırıyoruz iyice yapışsın diye. Ben çatalla sekil vermeyi seçtim isteğinize kalmış. Kaynar suya atıp 10 dk haşlıyoruz. Tabağa alıp üzerine hellimli karışımdan döküp servise hazır ediyoruz.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?