Vegan nedir? Vegan beslenme nedir? Vegan ile vejetaryen arasındaki fark nedir? Vegan beslenmeye dair bilgiler

Vegan, vegan beslenme günümüzde gittikçe yaygınlaşan bir beslenme türü. Hayvan ve hayvan ürünlerini kullanmayı reddeden veganlar, bitkisel ürünler ile beslenmeye hayat tarzı olarak kabul ederler. Peki, vegan beslenme nedir? Vegan ile vejetaryen arasındaki fark nedir? Vegan mutfağında yer alan ve yer almayan ürünler nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 09.11.2021 20:14
Değiştirme Tarihi: 09.11.2021 20:14
Vegan nedir? Vegan beslenme nedir? Vegan ile vejetaryen arasındaki fark nedir? Vegan beslenmeye dair bilgiler

Vegan kelimesi, 1944 yılında ortaya çıkmıştır. Donald Watson tarafından ortaya atılan bu kelime, sadece beslenme ve diyet değil aynı zamanda bir yaşam tarzıdır. Veganlık, en basit tanımıyla, hayvan kullanımını ve hayvansal herhangi bir ürünü tüketmeyi reddetmektir. Günümüzde bu beslenme türü yaygınlaştıkça hakkındaki bilgiler daha çok merak edilmeye başlandı. İşte vegan ve vegan beslenmeye dair bilgiler…

VEGAN NEDİR? NE DEMEK?

Tüm hayvansal gıdalardan arındırılmış beslenme biçimine veganlık denir. Kırmızı et, tavuk, balık, bal, süt, yoğurt gibi hayvansal temelli hiçbir yiyeceğin tüketilmediği bu beslenme türünde jelatin içeren yiyeceklere de menülerde yer yok. Elbette veganlık yalnızca bir beslenme biçimi değil, aynı zamanda bir yaşam felsefesi. Bu nedenle hayvanların derisi ve kürkünden yapılmış giyecekleri de kullanmamayı gerektirir, buna fil dişinden üretilmiş bir aksesuar da dahil!

VEGANLAR NE YEMEZ?

Süt ve Süt Ürünleri: Süt ve sütten türeyen hiçbir yiyecek vegan yaşam tarzı içinde yer alamaz. Vegan beslenmede hayvansal sütlerin yerini soya ürünleri, badem sütü ve pirinç sütü gibi alternatif besinler alır.

Kırmızı Et, Balık ve Tavuk: Vegan menülerde üstü çizilen ilk besin et, balık ve tavuktur. Buna elbette et suları da dahil. Bunun yerine veganlar doğal tofu, tahıllar ve sebzeleri bir araya getirerek aynı besinleri farklı kaynaklardan almaya çalışır. Bu noktada B12 ve D vitaminlerini zaman zaman takviye olarak almak gerekebilir.

Yumurta: Hayvansal gıdaların hiçbirine geçit vermeyen bu beslenme modelinde yumurtaya da yer yok. Örneğin hamur işleri için veganlar yumurta yerine soya unu veya ezilmiş muz kullanır. Aynı şekilde doğal tofu ile çırpılmış yumurta etkisi yaratılabilir.

Bal: Veganların beslenme listelerinde üstü çizilen bir diğer yiyecek de bal. Veganlar tatlandırıcı ihtiyaçlarını bal yerine, pekmez, elma şurubu, agave şurubu gibi alternatiflerden karşılar.

Tereyağı: Hayvansal bir gıda olduğu için vegan beslenmede tereyağı da kapı dışarı edilir, yerine bitkisel kaynaklı tüm yağlara kapılar ardına kadar aralanır. Zeytinyağı, ayçiçek yağı, ceviz yağı bunlardan en bilinenleridir.

Jelatin: Çorbalar, soslar, şekerlemeler, dondurmalar, dondurulmuş yiyecekler jelatin içerebildiği için veganlar tarafından her zaman sorgulanması, içeriği dikkatle incelenmesi gereken yiyeceklerdir.

VEGANLAR NE YER?

Veganların beslenmesinde en önemli yere sahip besin grubu baklagiller diyebiliriz. Nohut, mercimek, kuru fasulye, bezelye ve barbunya gibi birbirinden lezzetli ve besleyici baklagil vegan menülerde yerini almakta.

Tereyağını devre dışı bırakan vegan yemekler, yağ ihtiyacını zeytinyağı, ayçiçek yağı, ceviz yağı gibi bitkisel yağlardan karşılar.

Köklerinden koparılmamış tüm sebzeler (kökünden koparmak da bir çeşit yaşama son vermek sayılıyor)

Yeşillikler

İşlem görmemiş kuru yemişler

Soya ürünleri vegan menülerde sıklıkla karşılaşılan yiyeceklerdir.

Pirinç

Kinoa

Bulgur

Mısır gibi tahıllar da vegan beslenmenin önemli bir ayağını oluşturur.

VEGAN VEJETARYEN ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Temel olarak hayvan yaşamına saygı niteliğinde beslenme ve yaşam biçimlerini şekillendiren vegan bireyler, aynı zamanda hayvanlar üzerinde test edilmiş hiçbir ilaç, kozmetik ürün, parfüm veya hayvan kürkünden elde edilen deri giyecekler, kürkler gibi ürünleri de asla kullanmazlar. Bu aşamada vegan vejetaryen arasındaki fark en belirgin özelliğiyle şudur: Vejetaryenler için bir diyet olarak sınırlandırılabilirken vegan bireyler bunu bir yaşam biçimi olarak benimsemiştir.

İlgili Sayfalar: Yaşam