PÖH nasıl olunur?

İçişleri Bakanlığı'na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerinden olan PÖH, yani diğer adıyla Özel Harekat Polisi, tüm durumlarda günün her dakikasında yüksek risk barındıran operasyonlar yapabilen, özel eğitim almış birimdir. PÖH nasıl olunur? sorusuna yanıt vereceğimiz bu içeriğimizde PÖH olma şartlarını ve gerekliliklerini de açıklayacağız. 

Yayınlanma Tarihi: 14.09.2021 10:52
Değiştirme Tarihi: 14.09.2021 10:52
PÖH nasıl olunur?

Herhangi bir coğrafi bölgede ve iklimsel şartta operasyon yapabilme kabiliyeti olan PÖH'ler, en modern silahları ve teçhizatları kullanırlar. Emniyet Genel Müdürlüğü'nde yer alına tanıma göre, Özel Harekat Polisiler, Tim, Grup ve Birlik düzeninde hareket edip faaliyetlerini yürütürler... Peki ama PÖH nasıl olunur? 

PÖH (ÖZEL HAREKAT POLİSİ) NASIL OLUNUR?

Haber ile ilgili metin girin!.

Polis Özel Harekat olmanın birden fazla yolu mevcuttur. PÖH olmak isteyenlerin öncellikle Polis Eğitim Merkezi'nde eğitim görmüş olmaları gerekmektedir. Bu eğitim sürecinde veya eğitimin sonlanmasıyla birlikte PÖH olmak için başvuru yapılabilir.

Öte yandan Polis Meslek Eğitim Merkezleri'nde öğrenci de olmadan, polislikten PÖH geçişi gerçekleşebilir. Bunun için aktif şekilde görevde olan polislerin, Polis Akademisi Başkanlığı resmi web sayfasından başvuru yapmaları gerekmektedir.

PÖH olmak isteyen adayların bu başvuru sonrası mülakata ve fiziki yeterlilik sınavına girip başarılı olmaları beklenir. Sonrasında PÖH eğitimi alan adaylar, görevlerine başlayabilirler. 

Liseden sonra PÖH nasıl olunur sorusu da pek çok kişi tarafından sorgulanmaktadır. Liseden sonra PÖH olabilmek için de bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. 

PMYO SONRASI PÖH NASIL OLUNUR?

Haber ile ilgili metin girin!.

 • PÖH olabilmek için Polis Eğitim Merkezi'nde eğitim almanın da bir alternatif olduğunu belirtmiştik. Pek çok Polis Özel Harekat adayı, PMYO sonrası nasıl PÖH olunur sorusuna da yanıt aramaktadır. 
 • Öncelikle adayın, PÖH olmak için gerekli şartları sağlaması gerekmetedir. Ardından bu başvuruyu gerçekleştirebilirler. 
 • Başvurusu onaylanan PÖH adaylarının sırasıyla fiziki yeterlilik sınavına girerler ardından da mülakata girerler.
 • Adayların, PÖH olmak için bu sınavlardan 60 puan ve üzeri almaları gerekiyor. Başarılı olmaları durumunda PÖH eğitimi alma hakkı kazanırlar. 
 • Eğitimde başarılı olan adaylar, Polis Özel Harekat olarak göreve başlayabilirler.
LİSEDEN SONRA PÖH NASIL OLUNUR?

Haber ile ilgili metin girin!.

 • Liseden mezun olup PÖH olmak isteyen çok sayıda kişi olduğu bilinmektedir. İnternet üzerinde de 'Lise mezunu PÖH nasıl olunur?' şeklinde sorgulama yapılmaktadır. 
 • Lise mezunu PÖH olmak için ilk olarak Yüksek Öğretim Sınavına girmek şarttır. 
 • Gerekli puanı alan kişiler, PMYO sınavlarına başvuru yapabilirler. 
 • Eğer adayların başvurusu olumlu sonuçlanmışsa, fiziki yeterlilik testine ve mülakata girerler. 
 • Başarılı olan adayların 2 yıl boyunca zorunlu olarak polislik yapmaları gerekmektedir.
 • Ardından PÖH olmak isteyen adayların, 2 yıl sonrasında PÖH alımları başlayınca başvuru yapmaları gerekmektedir.
PÖH ALIM ŞARTLARI

Haber ile ilgili metin girin!.

PÖH nasıl olunur sorusuna yanıt verdiğimiz bu içeriğimizde, PÖH olmak için gerekli şartların da neler olduğunu açıklayalım. PÖH alım şartları nelerdir sorusuna yanıt olarak şunları sıralayabiliriz.

 • Adayların 28 yaşından gün almamış olmaları gerekir.
 • Özel Harekat Polisi olmak isteyen adayların silah taşımaya engel durumları olmamalı
 • Sağlık Şartları Yönetmeliğindeki tüm şartları taşıyor olması gerekir.
 • Kilo ve boy endeksine uyuyor olmak gerekiyor. (Kadınlarda 1.62 cm erkeklerde ise 1.67 ve üzeri)
 • Herhangi bir kamu kurumuna ya da özel kuruma tazminat borcunununn olmaması gerekir.
 • Terör eylemleri ve terör örgütleri ile kişinin kendisinin, anne, baba ve varsa eş ve çocuklarının herhangi bir ilişiğinin olmaması
 • Sizinle ilgili yapılan güvenlik soruşturmasında ve arşiv araştırmasında olumsuz bir şeyin çıkmaması
 • Sizin veya eşinizin genel ahlak ve edebe aykırı bir şey yapmamış olması gerekir.
 • Başvuru yaptığınız tarihte herhangi bir siyasi partiye üye olmamak
 • Alkol tedavisi, uyuşturucu tedavisi görmemiş olmak gerekir.
PÖH OLMAK İÇİN KAÇ PUAN GEREKİR?

PÖH olmak isteyen adayların iki sınava gireceğini belirtmiştik. Bunlar fiziki yeterlilik ve sözlü mülakat... Bu sınavları biraz ayrıntılandıralım. 

PÖH adayları, fiziki yeterlilik sınavında slalom koşusu, ağırlık taşıma, sıçrama, takla, lastikten geçme, engelden oluşan bir parkurda başarılı olmaları gerekir. Erkeklerin bu parkurda 48 saniye, kadınların ise 53 saniyede bitirmesi beklenir. 100 puan alabilmek için erkeklerin bu parkuru 40 saniyede, kadın PÖH adaylarının da 53 saniyede bitirmiş olmaları gerekir. 60 puanın altında alanlar başarısız sayılır.

Parkuru başarılı şekilde geçen adaylar, mülakata girme hakkı elde ederler. Bir komisyon karşısına çıkan adayların psikolojik yeterliliğine, kendilerini ifade ediş biçimlerine ve genel kültürlerine bakılır, yöneltilen sorulara verdiği yanıtlara dikkat edilir. 

Burada adayın dışa dönük biri mi, duygusal değişimlerinin nasıl olduğu gibi pek çok ayrıntıya bakılır. PÖH adayına, komisyon tarafından önceden hazırlanan soru kartlarından birini seçtirerek sunum yapması istenir.

Komisyonun bu konuyla ilgili sorular yöneltebileceği bilinmelidir. Mülakatı başarıyla tamamlayanlar Polis Meslek Eğitim Merkezi öğrenci adayı olma hakkı kazanırlar.

PÖH MAAŞI NE KADAR? 

PÖH maaşlarının ne kadar olduğu, bu mesleğe başlayacak olan pek çok kişinin merak ettiği bir konudur. Polis Özel Harekat mensupları, ülkenin her bölgesinde her saat operasyon yapabilecek şekilde eğitilir.

Bu nedenle PÖH maaşları, yaptıkları görevlere, çıktıkları operasyonlara ve görev aldıkları bölgeye göre de değişiklik göstermektedir. Evlilik durumu, hizmet süresi de bu durumu etkiler.

2021 PÖH maaşları 5.500 ila 6.700 TL arasında değişmektedir. Bu maaş, doğuda veya batıda görev yapan PÖHler için de farklılık göstermektedir. 

PÖH NE YAPAR? GÖREVLERİ NELERDİR?

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Özel Harekat Polisi görevleri arasında şunlar yer almaktadır:

1-Terör eylemlerini ve eylemi yapan teröristleri etkisiz hale getirmek,
2-Kaçırılan herhangi bir ulaşım aracını kurtarma operasyonunda yer almak, eylemi gerçekleştirenli etkisiz hale getirmek
3-Rehine durumlarında rehin alınan kişileri kurtarma operasyonunda yer almak
4-Ülke güvenliğini tehdit eden tehlikeli kişileri, silahlı kişileri yakalamak ve eetkisiz hale getirmek,
5-Devlet büyüklerinin güvenliğini sağlamak,
6-İç karışıklık, terör veya savaş gibi sebeplerle güvenlik riskinin yüksek olduğu ülkelerdeki temsilciliklerimizin ve diplomatlarımızın korumasını yapmak,
7-Devletin hayati çıkarlarına yönelik risk ve tehditler ile mücadele etmek,
8-Devletin varlığını ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü kayıtsız ve şartsız korumaktır.

KAYMAKAM NASIL OLUNUR?

ASTSUBAY NASIL OLUNUR?

NASIL MALİ MÜŞAVİR OLUNUR?

POLİS NASIL OLUNUR?

HAKİM NASIL OLUNUR?

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ NASIL OLUNUR?