En İyi Meslekler

En iyi meslekler, kariyerini belirmelek isteyen pek çok insan tarafından merak ediliyor. Bir mesleği iyi yapan, kazandırdığı parayla da doğru orantılı oluyor genellikle. acunn.com olarak, Türkiye'de en çok kazandıran en iyi meslekler listesini hazırladık.

Yayınlanma Tarihi: 13.10.2021 15:00
Değiştirme Tarihi: 13.10.2021 15:00
En İyi Meslekler

Çalıştıkları işte mutsuz olan milyonlarca insan, hatta ilk kez iş hayatına atılmak üzere yüz milyonlarca insan var. En iyi meslek için araştırma yapan bu insanlar, hangi mesleklerin önü açık öğrenmek istiyor. 

Ekmek aslanın ağzında sözü, 'ekmek aslanın midesinde' şeklinde söyleniyor uzun yıllardır. Bunun sebebi ise, para kazanmanın giderek zor bir hal alması. Eskinin en çok para kazandıran meslekleri günümüzde bazen anlam ifade etmeyebiliyor çünkü. 

Araştırmalar sonucu Türkiye'nin en iyi meslekleri ve en çok kazandıran meslekleri ortaya çıktı. Ancak belirtmekte fayda var ki, ne olursa olsun yalnızca parası çok diye bir meslek tercihi uzun vadede sizi üzebilir.  

Üniversite tercihi yaparken yer almak istediğiniz mesleği de seçmek isteyen öğrenci adaylarına faydalı olabilecek en iyi meslekler listesine bakmanızda fayda var. 

EN İYİ MESLEKLER LİSTESİ 
  1. Mali müşavirlik: 80 bin TL
  2. Petrol mühendisliği: 100 bin TL
  3. Yönetim danışmanlığı: 125 bin TL 
  4. Doktorluk: 130 bin TL
  5. Pilotluk: 150 bin TL
  6. Avukatlık: 150 bin TL
  7. Eczacılık: 150 bin TL
  8. Sigorta uzmanlığı: 150 bin TL
  9. Yazılım mühendisliği: 250 bin TL
  10. Noterlik: 300 bin TL

10. MALİ MÜŞAVİRLİK: YILLIK KAZANÇ 80 BİN TL

Haber ile ilgili metin girin!.

En iyi meslekler içerisinde yer alan Mali Müşavirlik, Türkiye'de en çok para kazandıran meslekler arasında 10. sırada yer alıyor. Yılda 80 bin TL kazanabilen Mali Müşavirler, bir hayli zor bir eğitim hayatının ardından bu noktaya erişebiliyorlar. 

Nasıl mali müşavir olabilirim, mali müşavirlik nasıl bir meslek sorusuna yanıt arıyorsanız eğer, bu bağlantıya tıklamanız yeterli.  

9. PETROL MÜHENDİSLİĞİ: YILLIK KAZANÇ 100 BİN TL

Haber ile ilgili metin girin!.

Petrol mühendisliği, en çok kazandıran en iyi meslekler listesinde yer alıyor. Petrol kaynaklarının bulunması, taşınması ve işlenmesi gibi işler yapan petrol mühendislerinin yıllık kazandı 100 bin TL'ye kadar ulaşabiliyor. 

Petrol mühendisi olabilmek için 4 yıllık petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümü bitirmelidir. 

8. YÖNETİM DANIŞMANLIĞI: YILLIK KAZANÇ 125 BİN TL 

Haber ile ilgili metin girin!.

Hangi mesleğin önü açık derseniz, yönetim danışmanlığı buna örnek olarak gösterilebilir. Yönetim danışmanlığı için belirli bir üniversite ya da bölüm bitirme zorunluluğu bulunmamaktadır. 

Sizden istenen özellikleri kendinizde bulunduruyarsanız, internet üzerinden online eğitim bile almış olmanız, yıllık kazancı 125 bin TL olan en çok kazandıran meslekler arasına giren Yönetim Danışmanlığını yapabilirsiniz. 

Yönetim Danışmanlığı yapacak kişinin, problem çözme, öğrenmeye ve gelişime açık, çok güçlü iletişim, iş planı oluşturmak ve verimli çalışmak gibi pek çok kritik özelliği barındırması gerekmektedir. 

Yönetim danışmanları, bulundukları yerin büyümesini ve en üst seviyeye çıkmasını sağlayan sorumlu kişidir. Sorun çözen, fikir üretip ileriye taşımayı planlayan yönetim danışmanları, verimliliği artırır. 

7. DOKTORLUK: YILLIK KAZANÇ 130 BİN TL

Haber ile ilgili metin girin!.

Özellikle koronavirüs salgınıyla birlikte dünya, sağlık konusunda büyük bir sınav verdi ve vermeye de devam ediyor. Türkiye'de en çok kazandıran ve aynı zamanda saygı duyulması gereken bir meslek olan doktorluk, yıllık olarak 130 bin TL kazandırabiliyor. 

En yüksek maaşlı meslekler içerisinde yer alan doktorluk, tıp fakültesinde uzun yıllar zorlu bir eğitimden geçmenizi de gerektiriyor.  

6. PİLOTLUK: YILLIK KAZANÇ 150 BİN TL 

Haber ile ilgili metin girin!.

Türkiye'de de dünyada da çok saygın bir meslek olan pilotluk, yıllık kazancıyla da bir hayli cazip. Her pilot bu kadar kazanmıyor olabilir ancak çıkılan sefer sayısına göre aşağı yukarı pilotların epey kazandığı biliniyor. 

Pilotaj okullarında yüksek meblağlı bir ücret ödeyerek alınan eğitim sonucu pilot olunabiliyor. Eğer bu mesleği tercih etmek istiyorsanız. Nasıl pilot olunur? içeriğimize göz atmanızda fayda var.

5. AVUKATLIK: YILLIK KAZANÇ 150 BİN TL

Haber ile ilgili metin girin!.

Ülkemizde avukat sayısı yıldan yıla giderek artıyor. Ülkemizde uzun yıllardır son derece saygın bir meslek olarak bilinen ve kabul edilen avukatlık, bir yıl içerisinde 150 bin TL kazandırabiliyor. Bu nedenle en iyi meslekler arasında da kendisine yer buluyor. 

4. ECZACILIK: YILLIK KAZANÇ 150 BİN TL

Haber ile ilgili metin girin!.

En iyi meslekler listemizde yer alan, sağlık sektörünün önemli kısmını oluşturan eczacılar, yılda ortalama 150 bin TL kazanarak, Türkiye'nin en çok kazanan mesleğine sahip olmayı başarıyorlar. 

Eczacı olabilmek için 4 yıllık eczacılık fakültesini bitirmek gerekiyor. 

Kişisel eczanelerini açabilecekleri gibi, hastanelerin eczanelerinde, ilaç sanayiinde, kozmetik firmalarında, ecza depolarında, klinik araştırma laboratuvarlarında çalışabilmekteediler. 

3. SİGORTA UZMANLIĞI: YILLIK KAZANÇ 150 BİN TL

Haber ile ilgili metin girin!.

En çok kazandıran mesleklerden biri olan sigorta uzmanlığı, sigorta firması ve tüketici için çalışan kişilere denir. Sigorta uzmanları, sigorta şirketlerinde sigorta poliçelerinin satış öncesi ve sonrası işlemlerini yapar. 

Sağlık sigortası uzmanı, konut sigortası uzmanı, taşıt sigortası uzmasnı ve uzman broker gibi unvanlar alınabilir bu meslekte. 

Sigorta uzmanı olabilmek için Bankacılık ve Sigortacılık bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. 

2. YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ: YILLIK KAZANÇ 250 BİN TL

Haber ile ilgili metin girin!.

Türkiye'de değil, dünyada da en çok kazandıran meslekler arasında yer bulan ve uzun yıllardan bu yana da bu unvanı koruyan yazılam mühendisliği, yıllık 250 bin TL'yi cebinize indirmenizi sağlayabiliyor.

Önü son derece açık olan yazılım mühendisleri, pek çok alanda kendilerine iş bulabilmektedirler. Hakim olunan proglama dillerinde birinde, gerekli yazılımı düşünen tasarlayan ve yapan bu kişiler, Türkiye'nin en çok para kazananları da olabilmektedirler. 

1. NOTERLİK: YILLIK KAZANÇ 300 BİN TL

Haber ile ilgili metin girin!.

Geldik Türkiye'nin en çok kazandıran mesleğine. Ancak şunu söylemekte fayda var ki, tüm noterler yılda 300 bin TL kazanmıyor fakat 300 bin TL kazanan noterler de var. 

Yapılan araştırmaya göre noterler için para basıyorlar demek yanlış olmayacaktır. Noter olmak için hukuk fakültesi mezunu olmak gerekmektedir. Noterlerin avukatlık stajlarını yapmış olmaları ve avukatlık belgelerini ellerine almış olmaları gerekmektedir.