Batak nasıl oynanır?

Batak, en yaygın oynanan masa oyunlarından biridir. Bir deste iskambil kağıdı ile oynanan batak, dört kişilik bir oyundur. Klasik batak oyunu, gömmeli batak oyunu, koz maça batak oyunu, eşli batak oyunu şeklinde dört farklı çeşidi vardır. Arkadaşlar arasında ve ailece güzel ve eğlenceli vakit geçirmek için batak iyi bir alternatiftir. Peki, batak nasıl oynanır, kuralları nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 04.12.2021 20:24
Değiştirme Tarihi: 04.12.2021 20:24
Batak nasıl oynanır?

Batak, taktiğe dayalı bir iskambil oyunudur. Ülkemizde çok yaygın olan bu oyun, dört kişi ile oynanır. Oyunun amacı, oyun başlamadan önce kendi alabileceği el sayısını tahmin etmek ve en az o kadar el almaya çalışmaktır. Batak oyununda klasik batak oyunu, gömmeli batak oyunu, koz maça batak oyunu, eşli batak oyunu dört çeşit vardır. Keyifli bir oyun olan bu oyunu oynayabilmek için batak oyunu nasıl oynanır, kuralları nelerdir, puanlama nasıl yapılır, kartlar nasıl dağıtılır bilmek gerekir. İşte batak oyunu hakkındaki bilgiler…

BATAK NASIL OYNANIR?

Batak oyunu, 52 iskambil kağıdının 4 kişiye eşit dağıtılması ile başlar. Sırasıyla en güçlü kağıtlar As, papaz, kız, vale, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 sayılarıdır. Oyuncular, ellerinde kağıtların durumuna göre alabileceği sayıyı oyun öncesinde bildirir. Oyunu tam öğrenmek için kartların dağıtımı, puanlama ve batak oyun çeşitlerini iyi bilmek gerekir.

Kartların dağıtılması

Dağıtan oyuncu; desteyi karıştırdıktan sonra, sol tarafındaki oyuncu desteyi keser.

Dağıtan oyuncu; bütün desteyi saatin ters yönünde birer birer dağıtır.

Kartlar dağıtıldıktan sonra herhangi bir oyuncunun elinde 10'dan daha büyük bir kart yoksa oyuncu "el iptal" diyerek kartların yeniden dağıtılmasını isteyebilir.

Oyuna başlama

Dağıtan oyuncunun sağındaki oyuncudan başlamak üzere tüm oyuncular kaçar el alacaklarını deklare ederler ve bu puan tablosuna yazılır.

Oyuna başlayacak oyuncu yere bir kart atar. Bu kart koz olamaz, istisna olarak elinde koz renginden A, K ve Q varsa ve bunları ardı ardına çekerse ancak kozla başlayabilir.

Oynama

Sırası gelen oyuncu yerde oynanan kartın renginden bir kart atar.

İlk elden sonra oynanan ellerde sırası gelen oyunucun elinde yerde oynanan renkten bir kart yok ise o zaman varsa koz renginden veya koz renginden bir kartı da yoksa elindeki diğer renklerden herhangi bir kartı atabilir, fakat koz veya ortadaki renkten atmayan kişi çöp atmış olur ve bir şey alamaz. Aynı elde birden fazla oyuncu koz renginden kart oynuyorsa bir sonraki oyuncu kozu büyütmek zorundadır. Yere atılan kağıdı geçmeyen oyuncu o el yenik sayılır.

O el atılan en yüksek kart o eli alır ve sıra o kartı atan oyuncuya geçer.

Puanlama

Her tur sonunda oyuncuların tur başında almayı taahhüt ettikleri el sayısı ile tur sonunda aldıkları el ile doğru orantılı aşağıdaki şekilde hesaplanan bir puana sahip olurlar.

Taahhüt ettiği el sayısı veya üstünde aldıysa

10 x Taahhüt ettiği el sayısı + (aldığı el sayısı - Taahhüt ettiği el sayısı) kadar puan

Taahhüt ettiği el sayısı altında aldıysa

-10 x Taahhüt ettiği el sayısı kadar puan alır

Tur başında “El almaz” diyen oyuncu tur sonunda

El almazsa +50 puan

El alırsa -50 puan

BATAK OYUNU KURALLARI

Oyun sonunda 1 ile bitiren oyunu kazanır.

Yerde alınan kartları alan oyuncu eline alırsa batırılır

Herhangi bir turda 11 el alan oyuncu King yapmış olur. Bunu o turun başında deklare eder, bu tur oyunun son turu olur. Bu elde el alamayan oyuncu veya oyuncular kaybetmiş sayılır. İhaleci tur sonunda King yapabilirse oyunu kazanmış olur, yapamazsa oyunu kaybetmiş olur. Oyun bittikten sonra 1 eksik alan batar, 3 fazla alan yine batar.

Eğer oynanan oyun eşli batak ise oyuncunun King yapması için bütün elleri alması ve bunu o turun bașında deklare etmesi gerekir. King yapılırsa oyun sonlanır. Eğer bir takım deklare etmeden bütün elleri alırsa oyun yine biter fakat oyunu karşı takım kazanır.

BATAK OYUNU ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Batak oyununu eğlenceli kılan ve her yaştan oyun severin ilgi göstermesindeki en önemli detaylardan biri, tek bir çeşitte olmamasından kaynaklanmaktadır. Oyuncuların istekleri doğrultusunda eşli, gömmeli ya da klasik çeşidi oynama gibi alternatifleri bulunmaktadır. Aynı zamanda iyi bir strateji oyunu niteliğinde olması da oyun oynamaktan keyif alanların kağıtla ya da bilgisayar üzerinden rahatlıkla oynayabilmelerini sağlamaktadır.

İhaleli Batak Oyunu

Klasik batak oyunu olarak da bilinen ihaleli batak, genel olarak pek çok kişinin bildiği batak türüdür. 52 kâğıdın 13’şer olmak üzere 4 oyuncuya dağıtılması ile başlayan oyun, yere atılan kağıtlardan ne kadar sayı elde edileceğinin tahmin edilmesi üzerine kuruludur.

Elin iyi olması neticesinde ihaleye giren oyuncular kazanan olabilmek için söyledikleri rakamı tutturmak zorundadır. Tahminini tutturamadığı takdirde batak gerçekleşerek oyuncu oyunu kaybeder. Oyunda ihaleye girme ihtimalini yükselten kağıtlar As, Vale ve 10’dan 2’ye kadar olan kağıtlardır. Sayılan kağıtlardan elinde bulunan oyuncu kendine sıra geldiğinde ihaleye girebilir.

Gömmeli Batak Oyunu

Gömmeli batak oyunu da genel anlamda klasik batak ile benzer kurallara sahiptir. Tek fark bu türün 3 kişi ile oynanıyor olmasıdır. Batak oyununun olmazsa olmazı olan 52 adet kâğıt bu sefer 16’şar olarak dağıtılır ve elde 4 adet fazladan kâğıt kalır.

Fazla olan 4 adet kâğıt ortaya konulur ve ihaleyi ilk kazanan oyuncu elinde bulundurduğu 4 gereksiz kâğıdı yere koyarak fazla olan kağıtları alır. Oyuncunun buradaki amacı elinde bulunan düşük kozlu kağıtlar yerine yerdeki kağıtları görmeden alarak kazanma şansını artırmasıdır.

Koz Maça

Koz maça batak oyunu 4 kişi ile oynanır. Eşsiz olarak oynanması gereken oyunda koz olarak adlandırılan kâğıt, maça kağıtlarıdır.  İhale kuralının olmadığı oyunda her oyuncu aldığı el kadar sayı kazanmaktadır.

Her oyuncu elinde bulunan kağıtlara bakarak kaç puan alabileceğini söyleyerek puan cetveline not edilir. Ardından sırasıyla her oyuncu elinin gücüne göre yerden sayı toplamaya çalışmaktadır. Oyuncu tahmini alacağı sayıyı tutturamadığı takdirde eksi puan alarak batar. Söylediği sayıyı tutturması halinde ise her sayı için puan cetveline 10 puan işlenir. Oyunda en çok sayı elde eden oyuncu birinci olur.

Eşli Batak Oyunu

Eşi batak adından da anlaşılacağı üzere batağın tek oyuncu yerine eşli oynanan şeklidir. Oyuncular karşılarında bulunan oyuncu ile eşleşerek oyuna başlanmaktadır. Eşlerden birinin elinde koz olması durumunda diğer ortağın eli masaya açılır. Eşli olması nedeniyle ihale 5 sayısı yerine 7 sayısı ile açılmaktadır.

 

Eşli batakta oyuncular ellerinde bulundurdukları kozdan birkaç fazla sayı söyleyerek rakiplerini alt edebilirler. Eşlerin oyun içinde birbirileri ile açıktan bilgi alışverişinde bulunmaları yasaktır. Pek çok kişi bu nedenle sürekli batak oynadıkları arkadaşları ile eş olmayı tercih ederek farklı yollardan anlaşma yolunu aramaktadırlar.

BATAK OYUNUNUN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Yeni başlayanların epeyce zorlandığı oyunlardan biri olan batak oyunu, profesyonel sayılan oyuncuların kendilerine özgü geliştirdiği püf noktaları sayesinde daha kolay ve anlaşılır olmaktadır. Ortaya atılan ihalelerin kazanılmasında etkili olan yöntemlerden biri olarak kağıtların sayılması püf noktası gösterilebilir.

Kağıtların iyi bir şekilde takip edilmesi ve sayılabilmesi için oyuncuların yanlarında kâğıt ve kalem bulundurmaları yararlarına olacaktır. Çıkan ya da çıkmayan kağıtların notunun alınması bir sonraki hamlenin de geleceğini belirleyici özellikte olacaktır.

İhaleli batak oyunlarında bilinmesi gereken diğer püf noktalarından biri de as papaz gibi kartları bulunan oyuncuların bu kartları atmak için acele etmemeleri gerektiğidir. Önceliğin tekli ya da çift kartlara verilmesi kozların elde bulundurulmasını sağlayacaktır.

İlgili Sayfalar: Yaşam