Ananas nasıl soyulur?

Tropikal ülkelerde yetişen bir meyve olan ananas, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından sevilerek tüketilmektedir. İri bir meyve olan ananas, kokusuyla ve tadıyla da eşsizdir. Marketlerde ve manavlarda da rahatlıkla ulaşabildiğimiz ananas pek çok kişi tarafından nasıl kesilir, soyulur ya da soyulur şeklinde internette sorgulanmaktadır. Bu içeriğimizde ananas nasıl kesilir sorusunun yanıtını vereceğiz. 

Yayınlanma Tarihi: 14.09.2021 13:06
Değiştirme Tarihi: 14.09.2021 13:06
Ananas nasıl soyulur?

Sıcak ülkelerde yetiştiği bilinen tropikal bir meyve olan ananas, iri; üzerinde sivri uçlu sert yaprakları olan lezzetli bir bitkidir. Anavatanı Güney Amerika olan ananas, 1500'lü yıllarda Brezilya'da Jean de Lery tarafından bulunmuş, ardından da İngiltere'nin yolunu tutmuştur. Ananas daha sonra Fransa'da da yetiştirilmiştir. 

ANANAS NASIL KESİLİR?

Haber ile ilgili metin girin!.

Ananas soyma işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen çok sayıda kişi var. Bu içeriğimizde ilk kez ananas alanlar için evde ananas kesmenin kolay yolunu aktaracağız...

Ananasın en lezzetli olduğu kısımlarının kenar bölgeleri olduğu bilinmektedir. Bu nedenle bıçak kullanmada acemiyseniz, dikkatli olmakta yarar var. Bir hayli iri olan ananası yıkamayla işe başlayabiliriz. Daha sonra bize keskin bir bıçak lazım olduğunu belirtelim. 

Kesme tahtası üzerine ananası yan yatırın. Kesme tahtası şart değil, kesim yapmaya müsait bir zemin de olabilir. Çiçekli tacı ve ananasın dip kısmını bıçakla düzgünce kesin. Yaklaşık 1 santimlik kesiklerden bahsediyoruz. 

Şimdi yan yatırdığınız ananası dikleştirip zemin üzerinde dengeleyin. Bıçağınızı kullanarak yukarıdan aşağı olacak şekilde ve mümkün olduğunca ince şekilde kabuklarından arındırın. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, ananasın en lezzetli kısımları kabuğa yakın olan dış kısımlarıdır. Bu nedenle derin girmemeye çalışın. Kabuklarını kestiğiniz ananaslarda kahverengi gözenekler olduğunu fark edeceksiniz, bu kahverengi noktaları tek tek oymayın. 

Ananası tekrar yan yatırın ve gözeneklerin olduğu şeritleri V şekilde oluklu kesin. Bahsettiğimiz gibi ananasın en iyi kısmı kenarlarıdır ancak bu yöntemle kahverengi gözenekleri de kısa sürede temizlemiş olursunuz. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Ananasını doğranmaya hazırdır. Yani artık geride işin kolay kısmı kaldı. Kabukları ve gözenekleri temizlenmiş olan ananası tekrar yan yatırıp 2-3 cm kalınlığında dilimleyebilirsiniz. Tekerlek şeklindeki ananaslarınız artık dilediğiniz gibi doğranmaya hazırdır. 

ANANAS NASIL SEÇİLİR?

Haber ile ilgili metin girin!.

 1. İyi bir ananas seçmek kolay değildir. Vereceğimiz ipuçları sayesinde ananas seçerken nelere dikkat edeceğinizi bileceksiniz. Böylece ananas nasıl alır sorusunun da yanıtını vermiş olacağız. İşte ananas nasıl seçilir sorusunun yanıtı...
 2. Alacağınız ananası koklamayla işe başlayabilirsiniz. Tacın bulunduğu kısımdan değil, kavun gibi dibini kokladığınız ananas hoş bir koku yayıyorsa, iyi bir ananas ile karşı karşıyasınız demektir. Eğer bozuk olduğunu düşündüren fermante bir koku yayıyorsa o ananastan uzaklaşın.
 3. Ananasın seçerken güzelce inceleyin. Bazı bölgelerinde yeşillikler olması sorun değildir ancak ananasın tamamı yeşil olmamalıdır. İyi ananasın dibi altın rengindedir. 
 4. Belirgin ezikleri olan ananasları almamaya gayret edin. Almadan önce üzerine bastırın çünkü ananasın sert olması gerekmektedir. Ayrıca hacmine göre ağır olması gerekir. 
 5. Son olarak, ananas nası seçilir sorusuna en güzel yanıt, ananasın yapraklarında gizlidir. Eğer taç yapraklarını çektiğiniz zaman kolay kopuyorsa ananas iyidir.
ANANAS NASIL YENİR?

Haber ile ilgili metin girin!.

 • Tropikal bir meyve olan ananas pek çok şekilde yenebilmektedir. 
 • Dilerseniz çiğ olarak tüketebileceğiniz ananas, keklerde pastalarda meyve salatalarında da yer alabilir. 
 • Çiğ olarak yenebilen ananası kızartabilir ya da mangalda bile pişirebilirsiniz. 
 • Bu ananasları dondurma, krema ile de süsleyip tüketebilirsiniz. 
 • Çoğunlukla meyve suyu olarak da tüketilen ananası, güçlü bir blenderda su haline getirip, meyve kokteyli şeklinde de tüketebilirsiniz. 
 • Yaz mevsiminde süt ya da yoğurt da katabileceğiniz ananaslardan lezzetli smoothie de yapabilirsiniz. 
BOZUK ANANAS NASIL ANLAŞILIR?

Haber ile ilgili metin girin!.

Bozuk ananası anlayabilmek bazı yöntemler mevcuttur. Öncelikle bozuk ananası kokusundan, dokusundan ve görüntüsünden anlayabilirsiniz. 

Lezzetiyle dikkat çeken ananasın kendisine has bir de kokusu mevcuttur. Hoş bir koku yayması gereken ananas, bunun aksine bir his uyandırıyorsa eğer bozulduğunu anlayabilirsiniz. Yani tatlı bir koku yayan ananas eğer yerini ekşimsi bir kokuya bırakmışsa, fermante olmaya başlamıştır ve bozulmaya doğru gidiyordur.

Bozuk ananası anlamak için dokusuna da bakmak gerekir. Tropik bir meyve olan ananasın yapısı oldukta serttir. Kabuğu kesilmiş olsa da dış kısmı da bir hayli serttir. Eğer ananas bozulmuşsa bu yapı diğer meyveler gibi yumuşamaya başlamıştır ve sert şekilde bastırdığımızda bunu hissederiz. 

Ancak olgun ananas ile bozuk ananas karıştırılmamalıdır. Bunun için ananasın alt kısmına bakılır. Eğer ananasın alt bölümündeki kabuktaki yumuşama iyiden iyiye kendini hissetiriyorsa, bozulduğuna işarettir.

Ananasın bozuk olduğunu görüntüsünden de anlamak mümkündür. Sert bir yapıya sahip olan bu meyve, canlı ve taze bir görüntüye de sahiptir ayrıca. Yani bozuk ananası bir bakışta da anlamak mümkündür. 

Burada ananasın yapraklarına bakılır, eğer sararma fazla ve kuruma varsa, ananas ananas olmaktan çıkmaya başlamıştır.