2 rekat namaz nasıl kılınır?

2 rekat namaz, beş vakit namazların ikindi vakti hariç hepsinde vardır. Aynı zamanda nafile namazları çoğunlukla iki rekat namaz olarak kılınır. İslamın farzlarından olan namazı, düzgün ve doğru bir şekilde eda edilmelidir. Bu yüzden iki rekat namaz nasıl kılınır bilinmelidir. İşte adım adım iki rekat namaz kılınışı…

Yayınlanma Tarihi: 06.11.2021 18:59
Değiştirme Tarihi: 06.11.2021 18:59
2 rekat namaz nasıl kılınır?

Namaz, İslam dininde çok önemlidir. Farz ibadetlerden biri olan namaz, günde beş vakit olarak eda edilir. Bununla birlikte belirli saatlerde ve günlerde kılınan nafile namazlar vardır. Nafile namazların ikişer rekat şeklinde kılınması tavsiye edilir. Diğer yandan ikindi namazı hariç farz olan vakit namazlarda iki rekat olarak kılınan farz veya sünnet namazı vardır. İki rekat namaz nasıl kılınır adım adım tarifiyle haberimizde.

İKİ REKAT NAMAZ NASIL KILINIR?

İki rekat namaz kılınışında örnek olarak sabah namazı farzı tarif edildi. Hangi vakit veya nafile kılınacaksa ona göre niyet edilmelidir.

Euzu-besmele çektikten sonra “Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının iki rekat farzını kılmaya” diye niyet edilir.

Niyetten sonra “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alınır ve eller bağlanarak namaza başlanır. (Erkekler Tekbir alırken iki elin avuç içleri kıbleye gelecek şekilde ellerini kaldırır. Başparmaklarını, kulaklarının altına değdirir. Sağ el sol elin üzerine gelecek şekilde baş ve serçe parmaklarıyla sol elinin bileğini kavrayarak ellerini göbek altında bağlarlar. Namazda gözler secde edilecek yere bakar.)

Tekbirden sonra Subhaneke Duası okunur.

Subhaneke’nin ardından Euzü-besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. (Fatiha’nın sonunda âmin denir.)

Fatiha Suresinden sonra besmele çekmeden bir zammı sure veya birkaç ayet okunur. (Mesela Kevser Suresi okunur.)

Surenin ardından “Allahu Ekber” diyerek Rüku‘ya gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denir. (Erkekler rükûda ellerini dizlerinin üzerine koyarlar. Diz ve dirsekler düz tutulur. Sırt dik ve yere paralel olmalıdır.)

Rukudan kalkarken “Semiallâhü limen hamideh” denir ve ayağa kalkınca “Rabbena leke’l-hamd” denir. (Namazlarda bütün rukular bu şekilde yapılır.)

 “Allahu Ekber” diyerek Secde‘ye gidilir. (Secdeye giderken önce dizlerimizi sonra ellerimizi daha sonra da alın ve burnumuzu yere koyarız. Secdede baş iki elin arasında ve hizasında bulunur. Secdede iken ayaklar kaldırılmaz. El parmakları bitişik tutulur.)

Secdede en az 3 defa "Sübhâne Rabbiye'l-âlâ" denir ve “Allahu Ekber” diyerek baş secdeden kaldırılır ve diz üstü oturulur. (Otururken parmaklar dizlerin hizasına gelecek şekilde eller bacakların üzerine konur. Burada Subahanalah diyecek kadar oturulur. Erkekler sol ayağını yere yayarak üzerine oturur. Sağ ayak parmakları kıbleye yönelmiş durumda dik tutulur.)

 “Allahu Ekber” denilerek 2. Secdeye gidilir ve yine üç defa "Sübhâne Rabbiye'l-âlâ" denir. Secdeden “Allahu Ekber” diyerek 2. Rekat için ayağa kalkılır. (Secdeden kalkarken önce baş sonra eller ve daha sonra da elleri dizlerin üzerine koyarak dizler yerden kaldırılır. Böylece 1. Rekat tamamlanmış olur.)

İkinci rekatta eller, birinci rekattaki gibi bağlanarak ayakta durulur.

Besmele çekilip Fatiha Suresi okunur. Fatiha’dan sonra birinci rekatta okumadığımız bir zammı sure veya birkaç ayet okunur. (Mesela İhlas Suresi okunur.)

 “Allahu Ekber” diyerek Rüku‘ya gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denir.

Rukudan kalkarken “Semiallâhü limen hamideh” denir ve doğurulunur. Ayağa kalkınca “Rabbena leke’l-hamd” denir.

 “Allahu Ekber” denilerek Secde‘ye gidilir. Secdede en az 3 defa "Sübhâne Rabbiye'l-âlâ" denir ve “Allahu Ekber” diyerek baş secdeden kaldırılır ve ara oturuş yapılır.

Ardından “Allahu Ekber” denilerek 2. Secdeye gidilir ve yine üç defa "Sübhâne Rabbiye'l-âlâ" denilir ve “Allahu Ekber” diyerek diz üstü oturulur.

Bu son oturuşta erkekler sol ayağı sağ tarafa doğru yatırarak üzerine otururlar. Sağ ayak ise parmakları kıbleye gelecek şekilde bükülerek gergin bir şekilde dik tutulur. Eller dizlerin üzerine konulur. El parmakları hafif ayrık olacak şekilde tutulur. Bu şekilde otururken önce Ettahiyyatu duası sonra Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve en son Rabbenâ Duaları” okunur.

Dualar bitince “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diyerek önce sağ tarafa sonra da “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diyerek sol tarafa selam verilir ve namaz tamamlanır. Selam verirken gözler omuz tarafına bakar.

Selamdan sonra "Allahümme entesselam ve-minkesselam tebarekte ya zelcelal-i vel-ikram" duası okunur.

Böylece sabah namazının farzı tamamlanmış olur. Sabah namazının sünneti ve tüm 2 rekâtlı namazlar bu şekilde kılınır.

İlgili Sayfalar: Yaşam