TÜRK TELEVİZYON TARİHİNDE BİR DEVRİM: Tv8

Tv8, Türk televizyon tarihinde bir ilki gerçekleştirerek, eğlenceli yayın akışıyla milyonları ekrana kilitlemeyi başardı. Program seçimleriyle ‘Türkiye’nin eğlence kanalı’ olmayı hedefleyen ve bu hedefini de gerçekleştiren kanalda, 7’den 70’e her kesime dokunan bir yayın akışı var. Öte yandan kanal, köklü geçmişiyle de dikkat çekiyor. İlk sahibi MNG Medya Grubu tarafından 22 Şubat 1999’da kuruldu ve 4 yıl kadar bu grup tarafından yönetildi. Haber kanalı olarak yayın hayatına başlamasına rağmen 2003 yılında format değişikliğine gidildi ve ulusal mecraya adını yazdırdı.

Tarihler 2013’ü gösterdiğinde ise televizyon ekranlarında devrim yapmış bir isim olan Acun Ilıcalı tarafından satın alındı. Kanalın yayın seyri ve başarısı bu tarihten sonra yukarıya doğru bir ivmeyle herkesin diline pelesenk olmayı başardı. Acun Medya ekibi, Tv8 markasını Türkiye’nin en çok izlenen kanalları arasına yazdırdı. Şüphesiz bu başarının altında Acun Ilıcalı’nın dünya görüşündeki derin genişlik ve uluslararası bakış açısı yatıyor.

Tv8’İN MİSYONU: ULUSLARARASI EĞLENCELER TÜRKİYE’DE

Kanalın yayın anlayışını özetleyen en net cümle şu; “Uluslararası eğlenceleri, Türk ve dünya seyircisiyle buluşturmak.” Nitekim kanalın yayını Türkiye’yle birlikte; Azerbaycan, KKTC ve İran’da da yapılıyor ve milyonlar tarafından severek izleniyor. Kanalda dünya lig maçları haftalık olarak yayınlanırken; Mart 2016’dan bu yana NBA maçları da izlenebiliyor. Öte yandan, yayınlandığı her sezon reyting’leri yıkıp geçen Survivor, ünlü modacılarla modayı evlere sokmayı başaran Doya Doya Moda, keşfedilmemiş yetenekleri milyonlara tanıtan O Ses Türkiye Tv8’in popüler programları arasında yer alıyor.

Kendisine bağlı TV 8,5 ve TV8 int kardeş kanallarıyla yayın yapan Tv8’i; D SMART, Digitürk ve Filbox üzerinden 28. kanalda izleme imkanınız var. Kanalın yayın formatı TURKSAT’a geçtikten sonra 3 büyük yayıncı kuruluşla da aynı kanal numarası üzerinden izlenebiliyor. Tivibu’da ise 29. kanaldan bu eğlenceli akışa ulaşabilirsiniz.

İŞTE Tv8’İN HER KESİME DOKUNAN PROGRAMLARI

SURVIVOR
Tarih; 22 Mart 2005. Uluslararası eğlence anlayışını Türk seyircisiyle buluşturmayı hedefleyen Acun Ilıcalı, o güne kadar yapılmayanı yaptı ve Survivor formatını ekranlarımıza ilk kez taşıdı. Acun Ilıcalı, bir reality yarışma programı olan Survivor’ı, dünyada yapılışının 9. senesinde Türkiye’ye getirdi. Seyirci şaşkındı ancak ekranda ilk defa gördüğü bu formatı çok sevdi. Ve 2005’ten bu yana reyting’lerde zirveye taşıyarak bu sevgisini gösterdi.

Acun Medya ekibinin büyük emeğiyle hazırlanan Survivor, birbirinden farklı karakterlere sahip yarışmacıların ıssız bir adada hayatta kalma mücadelesini baz alıyor. Yarışmacılar bazı günler aç kalıyor, bazı günler sevdiklerinden uzakta olmanın psikolojik savaşını veriyor. Adresleri ise hiç değişmedi; Dominik Cumhuriyeti. Bir ada ülkesi olan Dominik’te kurulan parkurlarda birbirleriyle yarışarak zorlu bir mücadele veriyorlar. İlk yayın tarihi 2005’ten bu yana ıssız bir adada yaşamaya çalışan iki rakip takımın kıyasıya mücadelesini ekranlara taşıyan Survivor, her yılın belirlenmiş aylarında TV8 canlı olarak keyifle izleniyor.

SURVIVOR PANORAMA

Survivor’ı anlatırken, Survivor Panorama’yı kaleme almamak olmaz. Çünkü milyonların sevgilisi olmuş yarışma için hazırlanan bir program Survivor Panorama. Geçmiş sezonlarda Survivor’da yarışmacı olarak mücadele veren isimler tarafından sunulan Panorama’da yarışmanın analizi yapılıyor, hiçbir yerde gösterilmemiş özel kesitleri ekranlara taşınıyor.

Survivor’ın tüm detaylarının farklı bakış açılarıyla gözler önüne serildiği Survivor Panorama’da; yarışmacıların performansları değerlendirilirken, verdikleri psikolojik savaşları, manevi ilişkileri, yaşadıkları zorlukları tüm yönleriyle ele alınıyor.

SEDA SAYAN İLE YEMEKTEYİZ

Haftanın 5 günü seyirciyle buluşan programda; birbirini tanımayan 5 farklı karakter yaptığı yemekleri yarıştırıyor. Programın sunucu koltuğunda ise yine milyonların sevgilisi bir isim oturuyor; Seda Sayan. Senelerce yaptığı programlar ve şarkılarıyla gönüllere taht kurmuş bir isim olan Seda Sayan’ın kendine has eğlenceli üslubuyla sunduğu ‘Yemekteyiz’de ekranlara yarışmacıların heyecanı taşınıyor. 5 karakter, kendilerine verilen süre içinde yemeklerini yetiştirmeye çalışıyor ve akabinde birbirlerine ikram ederek eleştirilerini sunuyor. Her haftanın sonunda ise en güzel yemeği yapan yarışı kazanıp ödülüne kavuşuyor.

O SES TÜRKİYE

Bir reality yarışma programı olan O Ses Türkiye’nin, Türk seyircisiyle ilk buluşma tarihi Ekim 2011’di. Bu program da diğer birçok program gibi yurt dışı menşeli. Acun Ilıcalı’nın Türk izleyicisine hediyesi olan O Ses Türkiye’de; birbirinden ünlü isimler jüri koltuğunda oturarak Türkiye’nin en iyi sesini arıyor. O Ses Türkiye, belki de o güne kadar sesinin güzelliğini ve yeteneğini gösterme fırsatı bulamamış yarışmacıların elinden tutarak izleyicinin karşısına çıkarıyor. Müzik ziyafeti sunan yarışmaya ekran başındakilerin ilgisi tükenmeden devam ediyor.

8’DE SAĞLIK

Konuşma problemlerinden kansere, embriyo dondurmadan estetiğe kadar geniş bir perspektifte izleyiciyi aydınlatan 8’de Sağlık programı, sunduğu yararın yanı sıra bilgilendirici yönüyle de dikkatleri üzerine çeken bir sağlık programı. Merak edilen tüm sağlık problemlerinin alanında uzman doktorlar tarafından masaya yatırıldığı program sayesinde hem doğru bilgi ekranlara taşınıyor hem de izleyicinin kaliteli ve verimli saatler geçirmesine vesile olunuyor.

Tv8’İ İZLEYEBİLECEĞİNİZ PLATFORMLAR

Türksat 4A Uydusu
Kablo Tv
Digitürk Kanal 28
Teledünya HD 29 Kanal SD 907. Kanal
D Smart 28. Kanal
Tivibu 29. Kanal

İŞTE Tv8 FREKANSLARI

Tv8 SD Frekansı 2020
12346 H DVB-S/MPEG-2 9600 3 / 4
TV 8 HD Frekansı 2020
12356 H DVB-S2 / 8PSK MPEG-4 7100 2/3