Zoom nasıl kullanılır?

Koronavirüs salgınıyla birlikte hem eğitim sektörünün hem de iş hayatının kurtarıcısı olarak popülerlik kazanan ve herkesin kullandığı bir uygulama olan Zoom ile ilgili merak edilen çok sayıda konu bulunmakta. İnternet üzerinden araştırılarak tüm ayrıntılarına ulaşılmak istenen 'Zoom nasıl kullanılır?' konusuna değineceğimiz bu içerikte, bunun yanı sıra zoom download, zoom üyelik, A'dan Z'ye zoom ile ilgili her noktayı detaylandıracağız. 

Yayınlanma Tarihi: 06.07.2021 15:07
Değiştirme Tarihi: 06.07.2021 15:07
Zoom nasıl kullanılır?

Zoom nasıl kullanılır? sorusuna ayrıntılı şekilde yanıt vereceğimiz bu içeriğimizde, teknolojinin hayatımızdaki yerini, özellikle salgınla birlikte ne kadar bizimle birlikte olduğunun da kavramış olacağız. Adım adım zoom nasıl kullanılır konusunu inceleyeceğimiz bu içeriğimizde, zoom ayarlarını, zoom yükleme, zoom canlı ders, zoom ücretsiz mi ücretli mi gibi pek çok detaya da hakim olacağız. 

 

ZOOM NASIL KULLANILIR? 

 

 

Zoom uygulaması, salgın süresince en çok aratılan ve araştırılan konuların arasında ilk sırada yer almaktadır. Salgınla hayatımıza giren ancak artık kullanış bakımından büyük bir rahatlığı da beraberinde getiren Zoom, kolay ve pratik indirmesiyle de, bilgisayarınızda bulunmasa da birkaç dakika içerisinde istediğiniz kişiyle görüşebilme imkanını sunmaktadır. Peki ama zoom nasıl kullanılıyor? 

 

 

ZOOM NASIL KURULUR? İŞTE ADIM ADIM ZOOM KURULUMU 

 

İş hayatından eğitim hayatına kadar tüm dünya üzerinde milyarlarca kullanıcısı olan zoom uygulamasına bilgisayardan ve cep telefonundan erişim mümkün. Zoom nasıl kurulur sorusuna gelin ilk olarak bilgisayar üzerinden yanıt verelim. 

 

Zoom Bilgisayara Nasıl İndirilir? 
 • Öncelikle Zoom uygulamasını edinebilmek için, arama motorumuza 'Zoom' ya da 'Zoom indir' yazmamız gerekmektedir. 
 • İki şekilde de karşımıza ilk sırada çıkması muhtemel sayfa zoom.us olacaktır
 • Zoom'a tarayacı üzerinden giriş yaptıysanız, önünüzde iki farklı seçenek sunulmaktadır. İsterseniz, size zoom bağlantı linki yollayan kişinin numarasını 'Join A Meeting' yazıp giriş yapabilirsiniz.
 • Ya da 'Sign In' sekmesine tıklayarak, üyelik oluşturur ve üye olarak giriş sağlayabilirsiniz ve tarayıcı üzerinden görüşmenizi gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Eğer Zoom uygulamasını indirmek isterseniz, bu kez arama ekranına Zoom indir ya da zoom download yazmanız gerekmektedir. 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

ZOOM İNDİRMEK İÇİN TIKLA

Zoom indir işlemini gerçekleştirdikten sonra Zoom Cloud Meetings uygulamasını bilgisayardan açmalısınız. 

Karşısına 4 ana seçeneğin sunulduğu bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda New Meeting, Join, Schedule ve Share Screen başlıklı 4 sekme yer almaktadır. 

Haber ile ilgili metin girin!.

 • Zoom'da görüşme başlatacağınız alan New Meeting sekmesidir. Bu sekmeye tıkladığınız, toplantıyı başlatmış olur ve istediğiniz kişileri davet edebilirsiniz
 • Zoom'da Join seçeneğine tıkladığınızda ise, toplantısına katılmak istediğiniz kişiyle görüşebilirsiniz. Ancak bunun için size verilen ID ve ya da bağlantı linki gereklidir.
 • Alt kısımda yer alan Zoom seçeneklerinden biri de Schedule'dur. Schedule ile bu kez de ileri tarihli bir toplantı organize edebilirsiniz.
 • Bu kısma kadar Zoom kolay kurulumu ve indirilmesi konusunda özellikle bilgisayar üzerinden nasıl yapılacağını anlattık, Zoom'a giriş yapıp açtığınızda karşınıza çıkan ekranda nelerin yer aldığını ve bu seçeneklerin ne işe yaradığından kısaca bahsettik.
 • Zoom mobil indirmeleri için de bilgisayar indirmelerinden pek farklı olmadığını belirtelim.
 • Apple, Android ve Tablet üzerinden kolayca kurulum gerçekleştirilen Zoom'u indirmek için mobil cihazlarınız üzerinden 'Zoom İndir' yazıp karşınıza gelen sayfalardan birine tıklamanız yeterli olacaktır. 

Zoom Apple İndir işlemi için Apple Store TIKLA İNDİR 

* Zoom Android İndir işlemi için Google Play TIKLA İNDİR 

 

 

ZOOM AYARLARI 

 

Zoom canlı ders girişi ya da zoom üzerinden iş toplantısı gerçekleştirdiğiniz farz edelim. Zoom ayarları bakımından da birçok seçeneği beraberinde sunmaktadır. Zoom'da bir görüşmeye giriş yaptığınızda size 'Bilgisayarın sesiyle katıl' seçeneği sunmaktadır. Eğer bu seçeneğe tıklarsanız, gelen sesleri duyabilirsiniz. 


Haber ile ilgili metin girin!.

Zoom canlı görüşmeye başladığınız zaman aşağıdaki bir liste belirmektedir. Zoom ayarlar sekmesi olarak da adlandıracağımız bu sekmede pek çok işlemi yapabilirsiniz.

Sol altta yer alan 'Mute' seçeneğine tıkladığınızda karşı tarafa sesiniz gitmeyecektir. Öte yandan Zoom'da ses gelmiyor şikayeti de bulunmaktadır. Eğer sesiniz gelmiyor ya da siz duyamıyorsanız, mute seçeneği yanındaki 'yukarı ok' tuşuna basarak 'audio settings' üzerinden mikrofon ve hoparlör ayarları kontrol edilebilir. 

Zoom Stop Video: Zoom'da kamera nasıl kapatılır? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz... Zoom Meetings üzerinde kamera kapatma da mevcut. Yani sesinizin duyulmasını istemediğiniz gibi görüntü de vermek istemiyorsanız, 'Stop Video'  seçerek isteediğiniz şekilde aç kapa yapabilirsiniz. 

 

 

ZOOM ARKA PLAN NASIL DEĞİŞTİRİLİR? 

 

Zoom ayarlar nasıl yapılır sorusuna yanıt verirken, internet üzerinden en çok aratılan konu başlıklarından biri olan 'Zoom arka plan, Zoom backgrounds' nasıl değiştirilir sorularına da değineceğiz. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Zoom görüşmelerini bambaşka bir boyuta taşıyan arka planlar, ev ortamınızdan uzaklaştırıp bambaşka diyarlardaymışçasına bir izlenim yaratmaktadır. Zoom arka planınızı hareketli hale getirebildiğiniz gibi, görüntünüz üzerine Zoom'da filtreler de koyabilmektesiniz. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Zoom arka plan değiştirme için; 

 • Stop video seçeneğinin yanındaki 'yukarı ok'a tıklayın
 • Burada Choose Virtual Background'ı seçin
 • Burada 'Virtual Backgrounds' seçenekleri yer almaktadır. İsterseniz Zoom arka planınızı 'Blur' yaparak hiçbir şey göstermeyi.
 • Zoom arka planları arasında birbirinden farklı seçenekler de yer almaktadır. 
 • Eğer mevcut Zoom arka planlarını beğenmezseniz, '+' seçeneğine tıklayarak, video ya da fotoğraf yükleyebilir, kendi tercihinizi kullanabilirsiniz. 

 

 

ZOOM VİDEO AYARLARI 

 

Zoom arka planlarıyla ilgili konuyu anlattıktan sonra, Zoom Video Ayarları'na da değinelim.

 • Stop Video yanındaki sekmeden 'Video Settings'e tıkladığımızda, Zoom Video Ayarlarını açmış oluruz.
 • Burada kamera görüntü kalitesini ayarlayabilir. 
 • Zoom'da isminizin video üzerinde olup olmamasını kararlaştırabilir.
 • Toplantıya katılır katılmaz kameranızın kapatılmasını seçebilir.
 • Zoom katılımcı sayısının kaç olacağınız seçebilir
 • Video otomatik kaydının hangi şekilde 'render' edileceğini seçebilir ve buna benzer pek çok şey yapabilirsiniz. 

 

 

ZOOM KATILIMCI EKLEME NASIL YAPILIR?  

Zoom katılımcı davet etme, ekleme, birini davet etme nasıl yapılır sorusu da çokça merak edilmektedir. Zoom katılımcı daveti aslında diğer tüm seçenekler gibi göz önünde bulunmaktadır ve kolayca gerçekleşebilmektedir. 

Haber ile ilgili metin girin!.

 1. Zoom katılımcı eklemek için ekranda 'Participants'(katılımcılar) seçeneğine tıklayıp 'Invıte' yani 'davet'i seçtiğinizde karşınıza çıkan farklı seçenekleri kullanmanız gerekmektedir. 
 2. İsterseniz 'Copy Invite Link' (Katılım linkini kopyala) diyerek, katılacak kişilere bu bağlantıyı direkt paylaşabilirsiniz. 
 3. Ya da Copy Invitation'I tıklayarak, bağlantıyla ilgili tüm bilgileri kopyalayıp aynı şekilde paylaşabilirsiniz. 
 4. Üçüncü seçenek ise Burada bulunan 'Email' sekmesinden, davet edeceğiniz kişiyi direkt olarak 'Email' yoluyla katılım yapmasını sağlayabilirsiniz.

 

ZOOM EKRAN PAYLAŞIMI NASIL YAPILIR?

 

 1. Zoom nasıl indirilir, nasıl kurulur ve zoom basit ayarlarını ele almamızın ardından şimdi, Zoom ekran paylaşımı nasıl yapılır sorusunun yanıtı vereceğiz. Zoom ekran paylaşımı özelliği pek çok kişi tarafından halen daha merak edilip araştırılmaktadır. Kritik bir toplantıda sunum yapmanız gerektiğinde çok yarayışlı olan bu ekran paylaşımı özelliği ile büyük bir dertten kurtulup, kolaylıkla Zoom üzerinden sunum yapabileceksiniz. 
 2. Zoom'da 'katılımcılar' seçeneğinin yanında yer alan 'Share Screen' (Ekran paylaş) seçeneği ile, Zoom toplantısına katılan kişilere ekranınızda o an ne açıksa yansıtabilirsiniz. Kısaltması ALT+S tuşları olan Zoom ekran paylaşmada, toplantıdaki kişilere istediğinizi gösterebilirsiniz.
 3. Yalnız dikkat etmekte fayda var. Eğer paylaşacağınız şey 'ses' dosyası ise, Zoom Share Screen'e tıklayıp 'Share Sound' seçeneğine de tıklamanız gerekmektedir
 4. Zoom Ekran paylaşma ayarları üzerinden bunların yanı sıra beyaz ekran açarak çizim de yaparak bir şeyler anlatabilirsiniz. 
 5. Zoom Share Screen'de Files seçeneği üzerinden dosya paylaşımı da yapabilir, ayrıca ekranın tamamını değil de bir bölümünü de paylaşabilirsiniz.
 6. Zoom Meeting üzerinde 'more' seçeneği üzerinden ise Chat yapıp diğer kullanıcılarla yazışabilir, herhangi bir bağlantı linkini paylaşabilirsiniz. Ayrıca 'Record on this Computer' seçeneği ile de görüşmenin tamamını bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.
 7. Bu ekran üzerinde, eğer toplantının host'u siz iseniz, karşı tarafın da ekran paylaşmasına izin verebilirsiniz. Bunun için de Share Screen'den 'Advanced Sharin Options' üzerinden 'Who Can Share''i Only Host yerine All Participants yapmalısınız. 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

ZOOM VİDEO KAYDI NASIL YAPILIR?

 

Katıldığınız zoom toplantısında video kaydı yapmak da aslında çok kolay. Yukarıda da bahsettiğimiz şekliyle adım adım zoom video kaydı nasıl yapılır anlatacağız. 

 • Record yani 'kayıt' butonuna tıklayın.
 • Zoom video kaydını istediğiniz zaman durdurabilirsiniz.
 • Kaydı durdurmak için Durdur butonuna tıklayın. 
 • Toplantı bittiğinde ya da çıktığınızda Zoom uygulaması videoyu otomatik olarak kaydeder ve kaydedilen klasörü otomatik olarak açar

 

Haber ile ilgili metin girin!.

ZOOM ÜCRETLİ Mİ PARALI MI? 

Zoom uygulamasında maksimum katılımcı sayısı 100 ve görüşme süresi 40 dakika ile sınırlıdır. Ancak bu Zoom ücretsizken böyle. Çünkü Zoom ücretli versiyonu da bulunmaktadır. Bu daha fazla kişi ile daha fazla süre görüşebilmenizi sağlamaktadır. 

1 ücretsiz 3 farklı ücret seçeneği bulunan Zoom'un ücretli versiyonu yıllık 149.90 dolardan başlayıp sırasıyla 199.90 ve 240 dolar olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Zoom ücretsiz haliyle katılımcı sayısı 100, görüşme süresi 2 kişiden fazlaysa 40 dakikadır. Birebir görüşmelerde Zoom'da zaman limiti bulunmamaktadır. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Yukarıda Zoom nasıl kurulur, nasıl kullanılır, görüşme nasıl düzenlenir, zoom ekran paylaşımı nasıl yapılır, zoom video kaydı nasıl yapılır, zoom ücretli mi yoksa ücretsiz mi gibi akla gelen çok sayıda sorunun yanıtını verdik. Bir hayli geniş olan bu içerikte, merak ettiğiniz Zoom kullanım rehberini okuduğunuz durumda, Zoom ile ilgili pek çok şeyi de öğrenmiş olacaksınız. 

 


 

Menuler: 818 821 591 624 625 620 626 621 93 838 842 825 820 817