Yüz binlerce kişiyi ilgilendiriyor: Bakan Lütfi Elvan'dan kripto para vergisiyle ilgili flaş açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, katıldığı canlı yayında kripto para vergisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Elvan Gelir İdaresi ile vergi konusunda çalışma yürüttüklerini ifade etti. Koronavirüs salgınıyla birlikte kriptoya ilginin arttığını söyleyen Bakan Elvan, 'İşin 2 boyutu var' dedi. 'MASAK'a yetki verdik' diyen Bakan Elvan, bir rehber hazırlandığını, platformların uyması gereken kuralların belirlendiğini vurguladı. Bakan Elvan 10 bin liranın üzerinde işlem yapanların 10 gün içerinde MASAK'a bildirilmesi konusunda yetki verildiğinin de altını çizdi.

Yayınlanma Tarihi: 07.05.2021 09:19
Değiştirme Tarihi: 07.05.2021 09:20
Yüz binlerce kişiyi ilgilendiriyor: Bakan Lütfi Elvan'dan kripto para vergisiyle ilgili flaş açıklama

İşte Bakan Lütfi Elvan'ın kripto para vergisiyle ilgili yaptığı açıklamalar:

Kovid-19'la birlikte kripto varlıklara ilgi arttı. Dünyada da nasıl bir düzenleme olmalı, ne yapmalıyız? soruları yanıtlanmaya çalışılıyor. Bu kripto varlıkların bir noktaya kadar denetimlerini yapabiliyorsunuz. Bu konu üzerinde AB çalışıyor. Bir taslak oluşturdu. ABD, İngiltere gibi ülkeler değişik çalışmalar yaptılar. Alım-satım işlemlerine yönelik bazı düzenlemeler yaptılar. İşin 2 boyutu var. Birincisi kara paranın aklanması ve terörizmin finanslanması. Biz tüketiciyi korumakla hükümlüyüz. 

"DÜZENLEMELERİ YAPTIK"

Kara paranın aklanmasına yönelik terörizmin finanslanmasına yönelik yapı OCT altında. Biz geçtiğimiz aylarda bir yasal düzenleme Mevlis'imiz tarafından yapıldı. FITF'nin bizden istediği düzenlemeleri yaptık. FITF bununla ilgili tedbirler alınmasını istedi. Bu çerçevede MASAK FITF'le birlikte çalışıyor. Biz gerekli çalışmalarımızı yaptık ve bu platformlara yönelik denetlenme yapılmasına ülkeler başladı. Bizim de taslak çalışmamız var.

"10 BİN LİRANIN ÜZERİNDE İŞLEM YAPANLAR..."

Kripto dediğimiz nedir? Bir maddi olmayan varlıktır şeklinde bir tanım yapıldı. Bankalar üzerinden işlemlerin yapılabileceği düzenlemeyi Merkez Bankası yaptı. MASAK'a yetki verdik ve bir rehber hazırladık. Bu platformların uyması gereken kurallar neyse bunları belirledik. Uymamaları halinde ne kadar bir cezayla karşı karşıya kalacaklarını ortaya koyduk. Bu platformlar mutlaka alım-satım işlemlerini mutlaka MASAK'la paylaşacaklar. MASAK'ın bu platformlar üzerinde denetim yetkisi var artık. Bu platformların uyması gereken yetkiler nelerdir. 10 bin liranın üzerinde işlem yapanları 10 gün içerisinde MASAK'a bildirme yetkisi getirdik.

KRİPTO PARA PLATFORMLARI

Özellikle vergi konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Dünyadaki uygulamaları nelerdir, ne tür bir yapı var. Bunları yaparken ilgili taraflarla mutlaka konuşulması gerekiyor. Şu şekildedir diye net bir cevap veremeyebilirim ama temel olarak çalıştığımız alanlar bunlar. Bu alanların tamamı tüm dünyanın çalıştığı alanlardır.