YouTube’dan çok önemli karar!

YouTube’dan çok önemli karar!
Yayınlanma Tarihi: 06.06.2019 11:24 | Değiştirme Tarihi: 06.06.2019 11:24

YouTube genellikle yayın politikaları konusundaki tartışmalı durumlarda hızlı bir şekilde politikalarını günceller. Nefret söylemleriyle ilgili süregelen tartışmaların ardından bugün “Nefretle mücadele çalışmalarımız” başlıklı bir blog yazısı ile yeni YouTube politikaları duyuruldu.

Nefret içerikli videolar için yeni YouTube politikaları yayınlandı!

YouTube şimdiye birçok farklı alanda yayın politikalarını hızlı bir şekilde güncelledi ve bu politikalara göre hareket etti. Özellikle insanları ayrıştıracak veya ayrımcılığa sürükleyecek nefret içerikli videolar, kanıtlanmış olayları reddeden içerikler ve yanlış bilgilendirici videolar hakkında farklı adımlar attı.

Bu tarz videoları platformdan kaldırdı, sınırladı veya önerilenlere çıkmasını engelledi. Yeni yayınladığı blog ile de nefret dolu konuşma videolarının görüntülemelerini yüzde 80 oranında azaltması gibi şirketin platformdaki nefretle savaşını anlatan ilerlemesini paylaştı.

Yeni karar ile de bugün itibariyle yaş, cinsiyet, ırk, din veya cinsel yönelim gibi niteliklere dayalı ayrımcılık veya dışlamayı haklı çıkarmak için bir grubun üstün olduğunu iddia eden videoları platformdan tamamen kaldıracağını duyurdu. Buna ilk örnek olarak da doğal olarak ayrımcılığı destekleyen Nazi ideolojisini barındıran veya yücelten videolardan bahsetti.

Ayrıca şirket platformdan şiddet içerikli tüm videoların da kaldırılacağını söyledi. YouTube bu videoları geçtiğimiz Ocak ayında test etmeye başladığı yeni algoritmasıyla tarayacak. ABD’de yapılan ilk testlerde Dünya’nın düz olduğunu iddia eden veya sahte mucize ilaçları tanıtanlar gibi yanlış bilgi yayan videoların önerilerini azalttı ve yüzde 50 oranında sınırlamaya başardı.

Son olarak, bu yıl bu algoritmayı daha fazla ülke için kullanacak olan şirket yukarıda bahsettiğimiz ihlalleri gerçekleştiren kanalların YouTube İş Ortağı programından çıkartılacağını da bildirdi. (shiftdelete)