Yeni iPhone, ekrandan parmak izi okuyucu ile geliyor!

Yeni iPhone, ekrandan parmak izi okuyucu ile geliyor!
Yayınlanma Tarihi: 05.09.2019 22:29 | Değiştirme Tarihi: 05.09.2019 22:29

Apple iki yıl önce iPhone X‘i piyasaya sürdüğünde Touch ID’ye yani parmak izi okuyucuya veda etti. Ancak, Bloomberg tarafından yayınlanan yeni rapora göre iPhone ekrandan parmak izi okuyucu ile tekrar bu özelliğe kavuşacak.

Tahmin edebileceğiniz gibi fiziksel parmak izi okuyucu görmeyeceğiz. Teknoloji devi hali hazırda birçok amiral gemisinde yer alan ekrandan parmak izi okuma teknolojisini iPhone’lara getirecek. Ancak, piyasadaki akıllı telefonların aksine parmak izi okuyucunun ekranın büyük bir bölümünü kapsayacağı belirtiliyor.

2021 iPhone ekrandan parmak izi okuyucu ile geliyor!

Apple ve tedarikçilerinin yoğun bir mesai yaptığı, 2020 iPhone modellerinde görebileceğimiz belirtiliyor. Ancak, 2021 yılına gecikme olasılığı bulunuyor.

Apple konusunda analizlerinin doğruluğu ile tanınan Ming-Chi Kuo ise 2021 iPhone’ların hem yüz tanıma hem ekrandan parmak izi okuma ile geleceğini belirtti. Yani, Face ID ve Touch ID bir araya geliyor desek, yanlış olmayacaktır.

iPhone’un parmak izi okuyucusu ekranın neredeyse her yerinde çalışacak. Bu sayede hangi bölgeye basıldığı farketmeksizin iPhone’un kilidinin açılması sağlanırken, dileyenler Face ID’yi kullanarak parmak izi ile uğraşmayacak.

Android telefonlar ile benzer şekilde her iki özelliğin aynı anda kullanılabileceği belirtiliyor. Yani, eliniz ıslak olduğunuzda parmak izi okutmak yerine doğrudan Face ID’ye yüzünüzü göstererek kilidi açmayı tercih edebileceksiniz.