Yemeksepeti hacklendi iddiası! Açıklama geldi...

Türkiye'nin en büyük çevrimiçi yemek sipariş sitelerinden olan Yemeksepeti'nin 'bir kez daha' hacklendiği ve milyonlarca üyenin kişisel bilgilerinin çalındığı iddia edildi. Konuyla ilgili iddialar sosyal medyada binlerce kullanıcı tarafından gündeme gelirken, Yemeksepeti'den son dakika açıklaması geldi. Yemeksepeti, yaklaşık 8 ay önce yine siber saldırıya uğramış ve çalınan bilgiler Bitcoin karşılığında satışa çıkarılmıştı. 

Yayınlanma Tarihi: 16.11.2021 10:06
Değiştirme Tarihi: 16.11.2021 10:06
Yemeksepeti hacklendi iddiası! Açıklama geldi...

Yemeksepeti hacklendi iddiaları sosyal medyayı salladı. Türkiye'de milyonlarca kişinin kullandığı online yemek siparişi sitesinin siber saldırıya maruz kaldığı öne sürüldü. Konuyla ilgili Yemeksepeti'nden açıklama geldi. Şirketten yapılan açıklamada "kötü niyetli bazı kişilerin kaynağı belli olmayan verileri Yemeksepeti ile ilişkilendirerek yayınlama tehdidiyle fidye talebinde bulundukları" belirtildi.

Yapılan açıklamada;

"Kötü niyetli bazı kişilerin, kaynağı belli olmayan verileri Yemeksepeti ile ilişkilendirerek bu verileri yayınlama tehdidiyle şirkete ulaşıp fidye talebinde bulunmuşlardır. Yemeksepeti olarak kullanıcı verilerini korumanın en temel önceliğimiz olduğunu ve bu kapsamda siber güvenlik tedbirlerimiz en üst düzeyde aldığımızı vurgulamak isteriz. Bu son olayla bağlantılı olarak da Yemeksepeti sistemlerinde bir veri ihlali olup olmadığı uzman ekiplerce detaylı bir şekilde araştırılmış, herhangi bir veri ihlali ya da hırsızlığı kesinlikle tespit edilmemiştir. Diğer taraftan, bir veri hırsızlığı yaşanması durumunda yapılması gerekenler kanunlarla açıkça belirlenmiş olup, Yemeksepeti olarak bugüne kadar yaptığımız gibi kanunlara uygun şekilde açık ve şeffaf bir süreç yürüteceğimizi kamuoyuna duyururuz." ifadelerine yer verildi. 

NEVZAT AYDIN BU YÜZDEN İSTİFA ETTİ İDDİASI

Yemeksepeti'nin kurucusu ve eski CEO'su olan Nevzat Aydın geçtiğimiz günlerde görevini bıraktığını duyurmuştu. Ekşi Sözlük yazarları ve Twitter kullanıcılarının ortak iddiası ise, Nevzat Aydın'ın bu hacklenme yüzünden görevinedn ayrıldığı. Aydın'dan henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. 

İlgili Sayfalar: Teknoloji