Yapay Zeka ne zaman öleceğimizi tahmin edebilir mi?

Yapay Zeka ne zaman öleceğimizi tahmin edebilir mi?
Yayınlanma Tarihi: 31.03.2019 19:46 | Değiştirme Tarihi: 31.03.2019 19:46

Yapılan bir araştırmada yapay zaka ve istatistiksel veriler kullanılarak insanların ölüm zamanlarının hesaplanabileceği belirtildi.

Univesity of Nottingham’dan araştırmacılar, yapay zekanın insanın ne zaman ölebileceğini tahmin edip edemeyeceğini merak ettiler ve bir proje başlattılar. Önce makine öğrenmesi kullanarak insanların sahip oldukları hastalıkları hesaba katıp ölme ihtimallerini bilmeye çalışmışlardı. Şimdi yeni geliştirdikleri yapay zeka ile 500,000 insandan alınan veriler sayesinde insan doktorlardan daha iyi tahminde bulundukları belirtiliyor.

Algoritma hesaplamayı yapabilmek için insanların yaşam stilleri, beslenme alışkanlıkları gibi birçok değişkeni kullanıyor. Proje lideri Dr. Stephan Weng çalışmaları hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Makine öğrenmesi kullanarak insanların erken ölümlerini tahmin etme konusunda eşsiz ve bütünsel bir yaklaşımda bulunduk. Nüfus istatistikleri, biyometrik, klinik, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları gibi verileri kullanan ve bilgisayar ortamında risk tahminlerini modelleyen bir algoritma oluşturduk. İngiltere’deki National Statistics’ten ölüm kayıtlarını, kanser kayıtları ve hastane raporları istatistiklerini kullandık. Ve fark ettik ki standart insan deneyimi ile yapılan tahminlerden daha iyi sonuçlar alıyoruz.” (webtekno)