WhatsApp'ta bir güvenlik açığı daha!

WhatsApp'ta bir güvenlik açığı daha!
Yayınlanma Tarihi: 02.11.2019 19:25
Değiştirme Tarihi: 02.11.2019 19:25

Geçtiğimiz yıllarda veri sızdırılması ile başı büyük derde giren sosyal ağ devi Facebook‘un başı yine dertte.

Sürekli veri sızdırılması ve casus yazılımlar ile gündeme gelen Facebook bu seferde WhatsApp‘ı etkiledi. Devletlerin seçimlerini etkilediği belirtilen WhatsApp güvenlik açığı kullanıcıları endişelendiriyor.

WhatsApp güvenlik açığı ile gündemdeİsrail kuruluşlu NSO şirketinin geliştirdiği zero-day isimli yazılım, hükümetler tarafından sivil halkın cihazlarına erişmek için kullanıldığı yönünde haberler Mayıs ayında ortaya çıkmıştı. Bu yazılım sunucularında bulunan trojan ve diğer zararlı yazılımların uygulamalar ile bağlantı kurup bir arka kapı oluşturmasını sağlıyordu. Haberlere göre ABD’deki hükümet görevlileri ve müttefiklerinin cihazlarına da bu yazılım ile sızıldığı belirtiliyor.

Mobil cihazların ve internetin de yaygınlaşmasıyla gizlilik konusu daha fazla önem kazandı. Kullanıcılar firmalara güvenip olası bir güvenlik açığı durumunda firmaların sorumlu tutulmasını söylemişti. Bu sebeple WhatsApp platformunda zero-day güvenlik açıklığı tespit edildikten sonra NSO‘ya dava açılmıştı.

Yayılan raporlara göre ABD ve müttefiklerini içeren 20 ülkenin yüksek profilli sivil ve askeri kurumları NSO tarafından geliştirilen ve akıllı telefonlarda çalışan bir yazılım ile tehlike altında. Yazılımın ana hedefi ise WhatsApp. Yine WhatsApp sayesinde bir arka kapı oluşturmayı planlayan yazılım kullanıcıların mesajlarını, görüntülerini ve ses kayıtlarını aktarıyor. NSO firmasının satışları ise raporlara göre İsrail Savunma Bakanlığı tarafından düzenleniyor.

NSO’nun açıklamalarına göre izleme yazılımı sadece hükümetlere satılıyor. Ayrıca şirket, teröristlerin ve uyuşturucu tacirlerinin sistemlerini üst düzey yazılımlar ile koruduklarını bu yüzden insanların güvenliği için hükümetlerin bu tarz yazılımlara ihtiyaç duyduğunu belirtti. NSO, yazılımlarının casusluk amaçlı kullanılmadığına inanıyor.

Son olarak NSO’nun yazılımın bulaştığı cihazlar ortalama olarak yüzde 10 civarında sivil halkı da içeriyor.