WhatsApp'ın kullanıcı verisi toplamamak adına değişikliğe gideceği iddia ediliyor

WhatsApp'ın kullanıcı verisi toplamamak adına değişikliğe gideceği iddia ediliyor
Yayınlanma Tarihi: 09.01.2020 09:46
Değiştirme Tarihi: 09.01.2020 09:51

Facebook'un bünyesinde bulunan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp kullanıcılarını fazlasıyla etkileyecek bir değişikliğe gidiyor. WhatsApp, Facebook'a satılmadan iki sene önce kullanıcılara platformu gelir amaçlı kullanmamak ve kullanıcı verisi toplamamak adına büyük bir söz vermişti. Ama bu konuda bir değişikliğe gideceği iddia ediliyor.

Facebook'un 2014 yılında satın aldığı platformda artık reklam gösterilecek. WhatsApp, Facebook'a satılmadan iki sene önce kullanıcılara platformu gelir amaçlı kullanmamak ve kullanıcı verisi toplamamak adına büyük bir söz vermişti.Ancak görünen o ki Facebook çatısı altında bulunan WhatsApp, kullanıcılara verilen sözü tutmayarak yeni bir değişiklik gerçekleştiriyor.

WhatsApp'a gelecek yeni güncellemeyle birlikte 'Durum' sekmesinde reklamlar gözükecek.

Yeni güncelleymeyle birlikte 'Durum' sekmesinde reklamlara yer verileceğini duyan kullanıcılar, Mark Zuckerberg'e ve Facebook'a öfkesini dile getirdi.

Kullanıcılar WhatsApp'ta reklam gösterileceği takdirde platformu kullanmayacaklarını da belirtti.WhatsApp'ın artık reklam göstermesi, sadece reklamsızlık sözünün bozulduğu anlamına gelmiyor. Platformda reklam veriliyorsa, o platform aynı zamanda kullanıcı verilerini de topluyor demektir. Bunun farkında olan kullanıcılar, 2012'de WhatsApp'ın vermiş olduğu sözün bozulmasına elbette ki büyük tepki gösterdi.

Ancak Facebook çatısı altında devam eden WhatsApp ile 2012'de 'reklamsızlık ve veri toplamayan uygulama' sözü veren WhatsApp maalesef şu an aynı stratejilere sahip değil.

WHATSAPP KULLANICILARI DİKKAT!

Whatsapp kullanıcıları bu uyarıyı dikkate alın! Milyonların cebine giren Whatsapp, bu kez tat kaçıran bir haberle gündeme geldi. Eğer bu doğruysa kullanıcıları kötü bir sürpriz bekliyor.Sosyal medya devi Facebook'un bünyesinde bulunan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp bu sefer platforma entegre edilen yeni bir özellik ile değil 'yeni yıl virüsü' ile gündemde.

Sputnik'in Gizchina haber portalına dayandırdığı habere göre, yeni yıl kutlama mesajı şeklinde gelen virüs, bilmeden tıklayan kişiyi zararlı bir siteye götürüyor.

Söz konusu siteye giriş yapıldıktan sonra ise siber saldırganlar, kullanıcının akıllı telefon veya bilgisayarındaki kişisel bilgisine ulaşabiliyor.

'Yeni Yıl Virüsü' zararlı dosyalar içeren internet sayfalarına yönlendiren WhatsApp mesajlarıyla yayılıyor. Ancak uzmanlar aynı yöntemin pek çok özel günde de karşımıza çıkabileceği uyarısında bulunuyor.