WhatsApp'a bir şok daha! KVKK WhatsApp hakkında inceleme başlattı

Güvenli mesajlaşma için yaygın olarak kullanılan WhatsApp'ın, kullanıcı bilgilerini başkalarıyla paylaşma kararı büyük tepki çekmişti. Türkiye'de kullanıcılar WhatsApp'ı bırakıp başka uygulamaya geçmeye yönelmeye devam ederken, Whatsapp hakkında ikinci inceleme haberi de bugün geldi.

Yayınlanma Tarihi: 12.01.2021 13:11
Değiştirme Tarihi: 12.01.2021 13:19
WhatsApp'a bir şok daha! KVKK WhatsApp hakkında inceleme başlattı

 Dün Rekabet Kurulu'nun başlattığı resen soruşturma kararının ardından Kişisel Verileri Koruma Kurulu da harekete geçmişti. Kişisel Verileri Koruma Kurulu, WhatsApp uygulaması hakkında yurt dışına veri aktarımı ve temel ilkeler yönünden resen inceleme başlattı.

WhatsApp’ın veri dayatmasının ardından Rekabet Kurulu harekete geçerek resen soruşturma başlatmıştı. Hemen ardından ise Kişisel Verileri Koruma Kurulu toplanarak bu konuda atılacak adımlara karar vereceğini açıklamıştı. Kişisel Verileri Koruma Kurulu da WhatsApp uygulaması hakkında yurt dışına veri aktarımı ve temel ilkeler yönünden resen inceleme başlattı.

Alınan bilgiye göre, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun bugünkü toplantısında, "Whatsapp Inc tarafından WhatsApp uygulamasını kullanmak isteyen kullanıcıların kişisel verilerinin işlenmesine ve yurt dışında bulunan tedarikçi, iş ortakları, hizmet sağlayıcıları ve diğer üçüncü taraflara aktarılmasına rıza verilmesini içerecek şekilde kullanım şartlarının güncellendiği" yönündeki haberlerle ilgili değerlendirme yapıldı.

Konuyu, kişisel verilerin korunması mevzuatı genel hükümleri yönünden değerlendiren Kişisel Verileri Koruma Kurulu, toplantıda WhatsApp uygulaması hakkında, veri işleme şartları, yurt dışına veri aktarımı ve temel ilkeler yönünden resen inceleme başlatılmasına karar verdi.

İncelemeyi yürütecek Kurul, süreci takip ederek, 8 Şubat 2021'de konuyu yeniden değerlendirecek.

AA