Verilen süre doldu! Sosyal medya platformlarına Türkiye'den 10’ar milyon TL ceza

Sosyal medya yasası gereği, sosyal medya şirketlerine Türkiye'de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Yasa gereği, buna uymayan şirketlere de 5 aşamalı yaptırımın uygulanacağı açıklanmıştı. İçlerinde Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok gibi sosyal medya uygulamalarının bulunduğu şirketlere yasal sürenin dolmasının ardından 10'ar milyon lira ceza kesildi. 

Yayınlanma Tarihi: 04.11.2020 12:54
Değiştirme Tarihi: 04.11.2020 12:54
Verilen süre doldu! Sosyal medya platformlarına Türkiye'den 10’ar milyon TL ceza

Geçtiğimiz temmuz ayında TBMM'de geçen 7253 sayılı sosyal medya yasasıyla ilgili bir dizi yeni kararlar alınmıştı. Bu yasaya göre, Türkiye'de faaliyet gösteren sosyal medya şirketlerinin Türkiye'ye temsilci atamaları gerekiyordu. 

Henüz herhangi bir temsilci atamayan Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok'a 5 aşamalı yaptırımın ilk aşaması olan 10 milyon TL'lik ceza kesildi. Firmalar 30 gün içinde temsilci atamazsa ödeyecekleri ceza 30 milyon TL’ye ulaşacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, kanunun yürürlüğe girmesinin ardından şirketlerin temsilci belirlemeleri için 30 günlük sürenin dolduğunu ifade ederek, “Yasal sürenin sona ermesinin ardından temsilci bildiriminde bulunmayan başta Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, Youtube ve Tiktok olmak üzere sosyal ağ sağlayıcılarına 10’ar milyon lira ceza kesildi” açıklamasında bulundu.

Bir sosyal ağ sağlayıcı 30 gün içinde temsilcisinin kimlik bilgilerini bildirmezse ne oluyor?

1. AŞAMA

İlk 30 günlük süre içinde temsilci atanmazsa 10 milyon TL para cezası kesiliyor. (Şu anda bu ceza kesilmiş durumda)

2. AŞAMA

Verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde yine temsilci atanmazsa para cezası 30 milyon TL’ye çıkıyor.

3. AŞAMA

Yine temsilci atanmaması halinde Türkiye’deki şirketlerin sosyal medya platformlarına reklam vermesi yasaklanacak.

4. AŞAMA

Reklam yasağının ardından yine talep yerine getirilmezse sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği yüzde 50 daraltılacak. Yani sitesi çok yavaş açılacak.

5. AŞAMA


Yine 30 gün içinde temsilci atanmaması Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurularak internet hızının yüzde 90’a kadar düşmesi istenecek. Yasaya göre hakim yüzde 50’den az olmamak kaydı ile hız düşürme cezası verecek.

Eğer sosyal ağ sağlayıcı kendisine kesilen cezanın ardından temsilci görevlendirirse idari para cezasının 4’te 1’ini ödeyecek.