Uzlaşma sağlanmazsa Google'ın bu uygulamaları Türkiye'de kullanıma kapatılacak

Rekabet Kurumu'ndan ceza yiyen Google, "eğer anlaşma sağlanamazsa Google uygulamalarını Türkiye'ye kapatacağız" dedi. Peki o uygulamalar hangileri? İşte Türkiye'de kullanıma kapatılacak Google uygulamaları...

Yayınlanma Tarihi: 16.12.2019 13:44
Değiştirme Tarihi: 16.12.2019 13:44
Uzlaşma sağlanmazsa Google'ın bu uygulamaları Türkiye'de kullanıma kapatılacak

Google, uzun bir süredir takibinde olduğu Rekabet Kurumu’ndan ciddi miktarda ceza yedi. Google’ın cezaya verdiği karşılık ise netti: “Anlaşamazsak uygulamalarımızı Türkiye’de kullanıma kapatacağız”. 

Webtekno'nun haberine göre Google, pek çok sektörde tekel konumunda, bu durum Türkiye’de de böyle. Evet rakipleri var, ancak kullanım oranlarına baktığımızda, o rakiplerin pazarda Google kadar ağırlığa sahip olmadıklarını görüyoruz. Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi Android, dünyanın en çok kullanılan video servisi YouTube, yine en çok kullanılan arama motoru zaten Google’a ait.


 

Durum böyle olunca piyasalarda rekabetleri düzenleyen devlet kurumları da Google’ı sıkı şekilde takip ediyor. Örneğin AB, bu yıl Google’a Avrupa’daki reklamcılık sektöründe “gücünü kötüye kullanma” nedeniyle 1,7 milyar euro ceza kesmişti. Bu cezanın bir benzeri henüz birkaç ay öncesinde Türkiye’de Rekabet Kurumu tarafından “uyarı niteliğinde” verilmişti. 

Google beklenen düzenlemeyi yapmayınca bu kez Rekabet Kurumu günlük 1,5 milyon TL’lik bir ceza kesti. Google da hemen ardından GSM firmalarına ve ülkemizde telefon satıcılarına ulaşıp, “Eğer anlaşma olmasa Google uygulamalarını Türkiye’ye kapatacağız” bilgisini verdi. Gelin o kapatacağız dediği uygulamalara yakından bakalım.

"Türkiye’de Android değil, Android’de çalışan, Google’a ait uygulamalar kullanım dışı kalacak"

Android, cihazların çalışmasını sağlayan çekirdek yazılım, bir işletim sistemi. Tıpkı Windows ya da iOS gibi cihazımızı açıp bütün donanımlarını kullanmamızı sağlıyor. Dolayısıyla yasaklanması durumunda Türkiye’de akıllı telefon pazarı aniden duracaktır. Google’ın asıl gelir kaynağı ise Android değil, onun sayesinde insanlara ulaştırdığı uygulamalar.

Android boş bir AVM ise uygulamaları o AVM’deki mağazalara benzetebiliriz. Yani bir bakıma Android kullanma sebebimiz, Google’ın uygulamaları yani o AVM’deki kafeler, mağazalar, sosyal ortamı. İşte bu nedenle Android’i değil uygulamaları yasaklamak, Google’ın elindeki çok büyük bir silah. Şimdi gelelim o uygulamalara…

Türkiye'de kullanıma kapatılacak Google uygulamaları:

Google Play Store

YouTube

Gmail

Google Haritalar

Google Asistan

Google Drive

Google Pay (Ödeme servisi)

Google Fotoğraflar

Google Speech

Google Play Music

Google Duo

Google Chrome

Google Arama