Twitter konum verilerini paylaştı!

Twitter kullanıcıların konum verilerini bir hata sonucu üçüncü taraf reklam verenler ile paylaştı. Söz konusu hata sonrası özür mesajı yayınlayan Twitter konum hatasının hızla düzeltildiğini belirtti. Söz konusu hata artık kullanıcıları etkilemiyor.

Yayınlanma Tarihi: 14.05.2019 12:28
Değiştirme Tarihi: 14.05.2019 12:28
Twitter konum verilerini paylaştı!

Twitter konum verilerini reklam verenler ile paylaştı

Söz konusu hata, konum izinleri açık olup, Twitter uygulamasında birden fazla hesap kullanan kullanıcıları etkiledi. Birden fazla hesap kullanan kullanıcıların konum bilgileri “yanlışlıkla” reklam verenlere satıldı. Açık arttırma sistemi ile satılan bilgiler onlarca reklam veren tarafından satın alındı.

Bu verileri satın alan reklam verenler, konuma göre özel reklamlar oluşturarak büyük bir fırsat elde ettiler. Hatanın geç de olsa farkına varan Twitter, sorunu bir gün içerisinde çözdü. Ancak satılan veriler, doğal olarak geri alınamadı.

NU.NL’nin ulaştığı bilgilere göre konum verileri, 5 KM’ye kadar doğrulukla çalışıyor. Böylece sizin yakınınızda olan ve açıktan yararlanan reklam verenler, konuma göre reklamlar oluşturabiliyor.

Twitter konu ile ilgili bir açıklama mesajı yayınladı, özür diledi. Hatanın hızla düzeltildiğini belirten Twitter, kullanıcıların güvenle konum servisini açık tutabileceklerini belirtti. Böyle bir şeyin nasıl “yanlışlıkla” yapıldığı ise henüz belirsizliğini koruyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce böyle bir hata yanlışlıkla yapılmış olabilir mi? Twitter konum iznini açık tutuyor musunuz? Yorumlarda belirtiniz. (shiftdelete)