Twitch kara para aklama rezaletine tepki gösteren yayıncılara saldırı: Kişisel bilgileri ifşa edildi

Twitch'in en çok izlenen ve takip edilen yayıncılarından biri olan Pquenn kullanıcı ismiyle bilinen Pelin Baynazoğlu, bit dolandırıcılarının ve Twitch mafyasının hedefinde... Kötü niyetli bu kişiler, 'Pqueen' Pelin Baynazoğlu'nun telefon numarasını ve ev adresini, canlı yayında paylaştı. 

Yayınlanma Tarihi: 04.11.2021 15:46
Değiştirme Tarihi: 04.11.2021 15:46
Twitch kara para aklama rezaletine tepki gösteren yayıncılara saldırı: Kişisel bilgileri ifşa edildi

Twitch kara para aklama olayı son günlerin en çok konuşulan konularından biri. Bağış sistemi üzerinden gerçekleştirilen bu olaya çok sayıda Twitch yayınsının bulaştığı ifade ediliyordu. 

Konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı da belirtilirken, Twitch'in popüler yayıncıları, 'TemizTwitch' etiketiyle konuya dair tepkilerini dile getirdi. 

O isimlerden biri de Twitch Türkiye'nin en çok izlenen yayıncılarından biri olan Pqueen oldu. Yayınında bu konuyu anlatan ve dolandırıcılığı eleştiren Pqueen'in kişisel bilgileri 'bit' atılarak paylaşıldı. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Yaşanan olay sonrası yayını sonlandırmadan önce olaya tepkisini dile getiren Pqueen, yapılan bu saldırı ve korkutma çabasının bir işe yaramayacağını vurguladı. ''Korkutabileceğiniz son insanlardan biriyim'' şeklinde konuşan yayıncı, durumu avukatına aktardığını ve konuyu yargıya taşıyacağını belirtti. 

Konuyu Türkiye gündemine getiren isimlerden ve en çok izlenen bir diğer Twitch yayıncısı Jahrein de, yaşanan bu olaya son derece tepkiliydi. 

Haber ile ilgili metin girin!.

DİĞER YAYINCILARI DA HEDEF ALDILAR

Pqueen'in hedef alınarak kişisel bilgilerinin paylaşıldığı aynı gün Twitch Bit olaylarına tepki gösteren başka bazı yayıncılar da tehdit edildi. VALORANT ve Zula yayın ve videoları ile tanınan Muhammet "Growe" Ercan'ın da kişisel bilgileri 3 Kasım Salı günü canlı yayınına gelen bir kişi tarafından herkese açık bir şekilde paylaşıldı.

Tehdit edilen başka bir isim ise YouTube üzerinde 1.8 milyon aboneye sahip olan Burak Güngör oldu. Burak Güngör'ün Twitter'dan yaptığı açıklamada "Özelden feritkw ile benim TC kimlik numaralarımızı, adres bilgilerimizi, doğum tarihlerimiz atıyorlar şu an. Bu verilere bu adamlar nerden erişti?" sözleriyle tepkisini gösterdi.

Haber ile ilgili metin girin!.

FERİT KARAKAYA BİT BAĞIŞLARININ KAPATILMASINI İSTEDİ

Twitch Bit olayları hakkında açtığı canlı yayın sırasında 30 binden daha fazla Bit atılan Güngör'e küfür edilmesinin haricinde iddiasına göre özel mesaj yoluyla hem kendisinin hem de Ferit "wtcN" Karakaya'nın TC kimlik numarasını ve ev adresini gönderdiklerini dile getirdi. Ferit Karakaya, Twitter'dan Twitch Desteğe yazarak, "Türkiye'de bit bağış bölümünü kapatır mısınız, insanları ve yayıncıları tehdit ediyorlar. Bit mesajlarıyla insanların ev adresleri ve telefon numaraları gibi bilgilerini sızdırıyorlar." sözlerine yer verdi.

Haber ile ilgili metin girin!.

KİŞİSEL VERİLERİ NASIL ELDE EDİYORLAR? JAHREİN ANLATTI

Öte yandan bu olayın yaşanmasının ardından akıllara bir başka soru geldi. Twitch mafyası, Pqueen'in kişisel verilerine nasıl ulaştı? İşte bu noktada yine Jahrein, olayı ayrıntılarıyla anlatıyor. 

Çoğumuzun bildiği üzre 2015 yılında seçmen bilgileri kötü niyetli insanların eline geçmişti ve konu gündem olmuştu.
Ben de araştırmalarımı yaparken, bu ifşalanan bilgilerin MERNİS verisi olup olmadığına baktım. Ortaya çıkan tabloda güncel verileri de internet ortamında buldum. Kesinlikle ulaşıp, indirip kullanmadım bu verileri. Lakin bu verilerin satıldığı siteleri tespit ettim. Öyle deep web, dark web falan da değil. Bildiğiniz düz sitelerde satılıyor ve 16-17 yaşında çocuklar bile bu verilerle vatandaşı tespit edip tehdit edebiliyor!

Haber ile ilgili metin girin!.

Peki bu yeni verinin kaynağı nedir?

Bana ulaşan bazı iyi niyetli white hat hackerların aktardığına göre bu 2021 verisinin kaynağı kötü niyetli hackerların içine sızdığı sigorta şirketleri veri tabanı ve bazı büyük avukatlık şirketlerinin uyap erişim arayüzü.

Haber ile ilgili metin girin!.

Eğer bu iddia doğruysa kişisel verilerimiz 16-17 yaşındaki çocukların elinde oyuncak oldu demektir. Bu çocuklar en basitinden adınıza tckn'nizi kullanıp çeşitli suçlara bulaşabilirler, evinize siparişler yönlendirebilirler, adınıza resmi işlemler bile yapabilirler!

Haber ile ilgili metin girin!.

Konuyla ilgili KVKK uzmanı avukatımla delilleri toplayıp resmi makamlara sunmaya çalışacağım. Bu iddianın peşine düşülse bile bunca veriyi geri almak internet ortamında neredeyse imkansız. 2015 rezilliğinden sonra bir rezillik daha kurtarır mı kişisel verilerimiz bilemiyorum!

Haber ile ilgili metin girin!.
 

İlgili Sayfalar: Teknoloji