Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom'dan önemli karar: Ücretsiz ortak hat kurulacak

İstanbul Silivri açıklarında 26 Eylül saat 14.00 sıralarında meydana gelen depremin ardından GSM operatörlerinde oluşan yoğunluk nedeniyle vatandaşlar saatlerce ailelerine ulaşamadı. 

Yayınlanma Tarihi: 30.09.2019 09:55
Değiştirme Tarihi: 30.09.2019 09:55
Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom'dan önemli karar: Ücretsiz ortak hat kurulacak

Saatlerce devre dışı kalan GSM operatörlerine sosyal medya başta olmak üzere birçok alanda büyük tepkiler gösterildi. Bu ve benzeri durumların önüne geçmek adına 3 GSM operatörü (Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom) depreme karşı ücretsiz hat kurma kararı aldı. Açıklama ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yapıldı. İşte detaylar...

26 Eylül’de tüm Türkiye büyük bir sınav atlattı. Muhtemel büyük İstanbul depreminin kapıda olduğuna dair veriler, ilk defa gerçek yüzünü gösterdi. 5.8’lik depremin ardından Türkiye’de bütün GSM ağları devre dışı kaldı, insanlar birbirleriyle haberleşemediler. Bu durum, Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan toplantıda masaya yatırıldı. 

Hasdal’da bulunan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde yapılan toplantıdan çıkan karara göre, önce Türkiye’deki GSM altyapısı iyileştirilecek. Bu iyileştirmenin ne düzeyde olacağı ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın açıklamalarıyla gün yüzüne çıkıyor. Oktay, “Mevcutta olan 3 operatörümüzün toplam kapasiyesi 118 milyon, bunu 175 milyona çıkacağız” dedi. 

Yani Türkiye’de aynı anda 118 milyon kullanıcıya destek verecek kapasitede bir GSM altyapısı bulunuyor. Yapılacak çalışmalarla bu sayı 175 milyona yükseltilecek. Ayrıca resmi kararla birlikte 3 GSM operatörü, deprem başta olmak üzere tüm doğal afetlere karşı dördüncü bir hat inşa edecek. 

Acil durum hattı tamamen ücretsiz olacak:

Önümüzdeki üç ay içerisinde kurulması planlanan ücretsiz hat, acil durumlarda devreye girecek ve 26 Eylül’de yaşanan ulusal krizin tekrarlanmamasını sağlayacak. O vakte kadar herhangi bir deprem gerçekleşirse, Türkiye’de ikinci bir GSM krizi yaşanması da mümkün. Nitekim resmi makamların açıklamalarına göre çalışmalar başladı.