Türk şirketi iyzico PayU'ya satıldı!

Barbaros Özbugutu ve Tahsin Isın tarafından 6 yıl önce kurulan iyzico, PayU tarafından 165 milyon dolara satın alındı.

Yayınlanma Tarihi: 11.06.2019 17:41
Değiştirme Tarihi: 11.06.2019 17:41
Türk şirketi iyzico PayU'ya satıldı!

Türkiye'de Amazon, H&M, ZARA, sahibinden.com gibi 30 binden fazla e-ticaret sitesinin ödeme alt yapısını sağlayan iyzico, Asya, Orta ve Doğu Avrupa, Latin Amerika, OrtaDoğu ve Afrika dahil olmak üzere 2.3 milyar insana ulaşan Güney Afrika merkezli Naspers Gruop'a bağlı olan global finansal-teknoloji şirketi PayU tarafından satın alındı. 

6 yıl önce Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Isın tarafından kurulan iyzico'nun 165 milyon dolar (Bugünkü kur ile 960 milyon TL) karşılığında PayU'ya satıldığı açıklandı. 

Bu satın almayla beraber Türkiye, PayU’nun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesi içerisinde Polonya’dan sonraki en büyük ikinci pazarı haline geldi. 

Dünyanın en büyük teknoloji yatırımcısı olan Naspers Group bünyesinde 17 ülkede faaliyet gösteren PayU GPO CEO’su Mario Shiliashki, Türkiye fintek sektörüne yaptıkları bu yatırımla ilgili olarak “PayU olarak yerel piyasalardaki konumumuzu sağlamlaştırma ve faaliyet gösterdiğimiz hızlı büyüyen tüm pazarlarda bir numaralı ödeme sağlayıcısı olma hedefimiz kapsamında iyzico’yu bünyemize kattık. iyzico kurucuları Barbaros ve Tahsin’le beraber tüm iyzico  takımının  PayU ekibimize katılmasından dolayı çok mutluyuz. Dünyanın bir numaralı fintek yatırımcısı olma yolunda, iyzico ekibiyle güçlerimizi birleştirmemiz bizim için çok büyük bir öneme sahip” dedi.