Tartışmaların odağındaki Whatsapp, Whatsapp Web için biyometrik kimlik doğrulama özelliği getirdi

Son dönemde gizlilik ilkeleri nedeniyle gündem olan Whatsapp, web ve masaüstü sürüm kullanan kullanıcıları için bir özelliği duyurdu. Whatsapp web yeni özelliği, biyometrik veriyle kimlik doğrulama olacak. Birkaç hafta içerisinde tüm kullanıcılara ulaşması beklenen bu yeni özellik, yeni bir güvenlik katmanı getirmiş oluyor. 

Yayınlanma Tarihi: 29.01.2021 10:31
Değiştirme Tarihi: 29.01.2021 10:31
Tartışmaların odağındaki Whatsapp, Whatsapp Web için biyometrik kimlik doğrulama özelliği getirdi

Son dönemin tartışmalarının odağındaki uygulama olan Whatsapp, masaüstü sürümü olan Whatsapp Web'e biyometrik kimlik doğrulama özelliğini getirdiğini duyurdu. 

Whatsapp'ın bu yeni özelliği, gizlilik tartışmalarını da yine beraberinde getirdi. Whatsapp, benzer tartışmaların yaşanmaması için önceden tedbirini alarak bu konuya değindi. 

Haber ile ilgili metin girin!.

WhatsApp'ın masaüstü sürümü olan WhatsApp Web'e getirdiği bir özellik, gizliliğe yönelik soruları tekrar akıllara getirdi.

Bugüne kadar telefonlarımızdaki QR kodu okutarak giriş yapabildiğimiz Whatsapp Web, yeni özelliğiyle birlikte 'biyometrik kimlik doğrulma' isteyecek. 

Bu özellik ile birlikte WhatsApp Web'e artık QR kod dışında parmak izi veya yüz tanıma gibi biyometrik verileri kullanarak da giriş yapılabilecek. WhatsApp hesabınızı bilgisayarınızdan açmak istediğinizde öncelikle mobil cihazınızdan biyometrik verilerinizi doğrulamanız gerekecek. Daha sonra hesabınıza giriş yapıp sohbet etmeye başlayabileceksiniz.

WHATSAPP TARTIŞMALARA NOKTA KOYDU

Yeni gizlilik sözleşmesi ile birlikte gizlilik konusunda tartışmalarına konu olan WhatsApp'ın biyometrik veri adımı, akıllarda biyometrik verilerin güvenliği konusunda bir soru işareti de oluşturdu. Ancak WhatsApp yaptığı duyuruda bu soru işaretini ortadan kaldırdı. Sosyal medya uygulaması, Twitter hesabından yaptığı açıklamada yüz veya parmak izi verilerinin WhatsApp tarafından görülemeyeceğini açıkça belirtti.