Tarih verildi! Facebook'ta yeni gelişme

Facebook dünya medyasının haber merkezi olmaya soyunuyor

Yayınlanma Tarihi: 21.10.2019 13:32
Değiştirme Tarihi: 21.10.2019 13:32
Tarih verildi! Facebook'ta yeni gelişme

Zuckerberg her ne kadar Facebook’un dünyadaki haberleri ve gerçekleri doğrulamak gibi bir görevi olmadığını sürekli dile getirse de, şimdi dünya medyasının haber merkezi olmaya soyunuyor

cnnturk.com'un haberine göre; Haberler sekmesi, Facebook’ta yayılan sahte haberlere karşı bir önlem olarak gelişti. Facebook bu sekmede yer alacak haberleri, uzman editörlerin kontrolünde yayınlayacak. Ayrıca, haber ajanlarıyla da ortaklık yaparak onlardan çektikleri haberleri gösterecek.

Öte yandan, haberlerin de sosyal medya devi üzerinden takip edilmesi Zuckerberg’e hem medya hem siyasi alanda büyük bir güç kazandıracak.

Dolayısıyla yeni haber sekmesiyle Mark Zuckerberg tekel olma yolunda çok büyük bir adım atmış olacak.

Peki, dünyanın buna tepkisi nasıl olacak? Google’ın ve Facebook’un reklam ve diğer bölümlerinin ayrı birer şirkete dönüşerek organik bağlarının kesilmesi gerektiğini savunan Avrupa Komisyonu’nun sert tepki vermesi bekleniyor.

Hatta ABD yönetimi bile artık Facebook’un çok büyüdüğünü ve bölünerek küçülmesi gerektiğini savunuyor. Zuckerberg ise bu eleştirilere Facebook’u asla bölmeyeceğini bildirerek cevap vermişti.