Tarih belli oldu... Whatsapp 2020 yılından itibaren milyonlarca telefondan desteğini kesecek

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından Whatsapp, 31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla milyonlarca telefon üzerindeki desteğini kesecek. Yapılan açıklamaya göre bu modeller Windows Mobile, iOS 7 ve Android 2.3.7 ve daha altındaki işletim sistemlerine sahip olan telefonlar olacak...

Yayınlanma Tarihi: 09.12.2019 16:09
Değiştirme Tarihi: 09.12.2019 20:45
Tarih belli oldu... Whatsapp 2020 yılından itibaren milyonlarca telefondan desteğini kesecek

Çünkü WhatsApp, önümüzdeki günlerden itibaren bazı platformlara desteğini keseceğini açıkladı. 

Konuya ilişkin açıklamalar, Facebook'un sahip olduğu WhatsApp'ın "Destek" sayfasından geldi. Yetkililer, 31 Aralık 2019 itibarıyla destek vermeyi kesecekleri telefonları açıkladılar. WhatsApp yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar, bu ay milyonlarca akıllı telefonun WhatsApp desteğinden mahrum kalacağını gösteriyor. 

31 ARALIK 2019'DAN İTİBAREN...

WhatsApp yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre takvimler 31 Aralık 2019'u gösterdiğinde Windows Mobile işletim sistemine dahil olan akıllı telefonlar, WhatsApp desteğini alamayacaklar. Ayrıca iOS 7'den düşük sürümlerdeki iPhone modelleri ve Android sürümü 2.3.7 ve altındaki telefonlar da WhatsApp desteğinden mahrum kalacaklar. Ancak bu sistemler için WhatsApp desteğinin kesilmesi, 1 Şubat 2020 tarihinde gerçekleşecek. 

DESTEĞİN KESİLMESİ KULLANILAMAYACAK ANLAMINA GELMİYOR

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor. Bu nokta, WhatsApp desteğinin kesilecek olmasının tüketicilerin, bu uygulamayı kullanamayacakları anlamına gelmemesi. Şöyle ki; eğer bu işletim sistemlerine sahip olan bir cihaza sahipseniz, belirlenen tarihlerden sonra WhatsApp kullanmaya devam edebileceksiniz. Ancak oturumunuzu yeniden açmak isterseniz, bu mümkün olmayacak. Ayrıca herhangi bir güncelleme de almayacaksınız.

WhatsApp yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda alınan bu karardaki esas amacın, daha popüler olan işletim sistemlerindeki daha çok tüketiciye ulaşmak olduğu ifade edildi. Yani WhatsApp yetkilileri, belirlenen işletim sistemleriyle ilgili zaman kaybetmek yerine daha güncel versiyonlarla ilgili çalışmak istiyorlar. Yapılan açıklamalarda, eski işletim sistemlerinin WhatsApp'a gelecek yeni özellikler için yetersiz kaldığı ifade edildi.

Yapılan açıklamalar doğrultusunda WhatsApp'ın, önümüzdeki dönemlerde pek çok cihazda sorun yaşatabileceğini söyleyebiliriz. Bu yüzden eğer WhatsApp desteği kesilecek cihazlardan bir tanesine sahipseniz, kendinize yeni bir telefon bakmayı düşünebilir ya da farklı alternatif arayışlarına girmeye başlayabilirsiniz.

Kaynak: WebTekno