Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Sosyal medyada yeni akım: Scorp

Türkiye menşeli yepyeni bir mecra doğdu...

14.04.2015 16:34

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde okuyan gençler tarafından hayata geçirilenScorp sosya medyaya yepyeni bir soluk getiriyor.

Diğer videolu yayın uygulamalarıyla arasında ne gi bi farklar var? Örneğin Periscope, Meerkat ya da Vine’dan hangi yönlerden ayrılıyor?
Öncelikle Scorp ile max 15 saniyede 11 kategoriye dahil olan ister sizin açtığınız ister açılan konu başlıkları üzerine Scorp çekebiliyorsunuz. Ayrıca diğer uygulamalardan farklı olarak sözlük formatının videolu versiyonu tadında samimiyeti yakalayabilceğiniz mevcut olan tek sosyal medya uygulaması. College life kategorisi yine yukarıda bahsettiğiniz uygulamalarda mevcut değil ki bu kategori ile üniversiteliler kendi yakınlarında olup biten akademikten tutun kampüs hayatına ve eğlenceye herşeyin nabzını tutabiliyorlar. Daha da önemlisi insanlar bu samimi ortamın ürünlerini şimdiden almaya başladı bile! İlk olarak Scorp da tanışan scorperlar şu anakadar Eskişehir, ankara, izmitte de zirveler yaptılar. Dostluklar kurdular, arkadaşlıklarını pekiştirdiler. Ve bu insanlar birbirlerine o kadar bağlandılar ki altında yatan sebep hepsinin aynı ortak noktayı ve benzer ilgi alanlarını paylaşmalarıydı. Biz Scorp ile samimiyeti, gerçek arkadaşlığı, gençliğin nabzını, kampüs hayatını ortaya çıkardık ve insanlar bunu çok sevdi!!!

Bu uygulamayı geliştirme fikri nasıl oluştu?
a.     İzzet Zakuto ve Sercan Işık Koç Üniversitesi’nde bir sosyoloji dersinde durmadan atışmalı bir şekilde geçirdikleri dersteki tartışmalar sonucunda tanışırlar. Aslında kendileri hem birbirlerinden çok farklı ama aynı zamanda birbirlerini tamamlayan iki karakterdir. Artık bu ders sırasındaki tartışmalardan sıyrılıp arkadaş olmanın vaktinin geldiğine inanan Zakuto ve Işık sonunda ders çıkışında tanışırlar ve aralarındaki dostluk gelişir. Birgün Sercan ve İzzet bir ev oturmasında nasıl birlikte iş kurabiliriz diye kafa patlatmaya başlarlar. İlk önce gençlere yönelik hatta hedefin üniversite öğrencileri olduğu bir uygulama yapalım derler. Öncelikle moda ile ilgili bir uygulama yapma konusunda kafa yorarlar ama sonrasında sadece fashion dan ibaret olmayan an itibariyle 11 kategoride kullanıcıların ilgileri olduğu her alana hitaben bir uygulama yapmaya ve türkiyede gelişen ve popülerleşen sözlük kültürünün bir uygulamaya videolu entegrasyonu şeklinde ortaya çıkan Scorp’u geliştirirler.

Misyonunuz nedir?
a.     Misyon: Neden bir türkiyeden çıkan sosyal medyauygulaması global marka haline gelmesin? Genç neslin nabzını tutan ve böylece dinamikliğini hem kullanıcılarda hem de kadrosunda kaybetmeyecek, yıllar boyunca eskimeyecek ya da demodeleşmeyecek çünkü gençlerin fikirlerini, feedbacklerini ve en önemlisi beyinlerine önem veren bir uygulama şüphesizki global bir marka olma hedefine ve evrensel olmaya kısa zamanda ulaşacaktır.

Uygulamayı yaratmak ne kadar sürdü? Ne zaman yayınladınız?
a.   Uygulamanın yapımında temmuz 2014 de başlandı. 7 şubat 2015 de apple store a girdik.

Uygulamayı yaratan ekip nasıl bir araya geldi?
a.     Uygulamayı yaratan ekip hep arkadaşları vasıtasıyla bir araya gönüllü ve menfaat karşılığı olmaksızın saatlerce çalışarak bir araya geldiler. Şu anda 27 den fazla üniversiteden 300 den fazla gönüllümüz var. Ayrıca 30 kişiden oluşan bir çekirdek kadro ise her zaman için Scorp appin başlangıcından beri yanında oldu!

Uygulama şuana kadar kaç kişi tarafından indirildi?
a.     100.000 kişi indirdi.

Yurtdışında programı kullananlar var mı? Oranı nedir?
a.     Henüz yurtdışına açılmak için özel bir çalışmada bulunmadık.  Ancak yurtdışında yaşayan türklerden yoğun bir kullanıcı kitlesi var. Uygulamamızı global kitleye sunmak için öncelikle android e çıkmayı ve bir kaç update çıkarmayı bekliyoruz. Muhtemelen yaz sonu yurt dışında hali hazırda anlaştığımız temsilciliklerle yurt dışında da yayılmaya başlıyoruz.

 Ne tarz tepkiler aldınız? Geri bildirimler alıyor musunuz? Geri bildirimleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
a.     Özellikle geri bildirimlere çok önem veriyoruz. info

scorpapp.coma yazabilirler.

Yorumlar | 0
üye profil