Sosyal medyada gündeme gelmişti: Kitapyurdu'ndan hacklenme açıklaması geldi

Sosyal medyada gündeme gelen bir iddiaya göre Kitapyurdu'nun hacklendiği ve 10 bine yakın kullanıcının bilgilerinin açığa çıktığı öne sürülmüştü. Ekşi Sözlük'teki bir entry ile konuşulmaya başlayan bu durum üzerine Kitapyurdu açıklamada bulundu. 

Yayınlanma Tarihi: 22.02.2021 15:16
Değiştirme Tarihi: 22.02.2021 15:16
Sosyal medyada gündeme gelmişti: Kitapyurdu'ndan hacklenme açıklaması geldi

Kitap satış sitesi kitapyurdu'un uğradığı siber saldırı sonrası 10 bine yakın kullanıcısının bilgilerinin ele geçirildiği iddia edildi. Kayıtlı kredi kartları üzerinden de harcama yapıldığı öne sürülürken, bu durum üzerine Kitapyurdu'dan beklenen açıklama geldi. 

KİTAPYURDU'NDAN 'HACK' AÇIKLAMASI

Kitapyurdu yaptığı açıklama ile iddialara yanıt verdi. Kitapyurdu'nun Twitter hesabı üzerinden paylaşılan ''Güvenlik Zaafiyetiyle İlgili Açıklama'' başlıklı yazıda, kitapyurdu.com'da hacklenen veya ele geçirilen bir verinin olmadığı belirtildi. Kitapyurdu, açıklamasında ''Şifreleriniz veritabanımızda MD5 algoritması ile şifrelenerek tutulmamakta ve kredi kartı bilgileriniz veritabanımızda kesinlikle saklanmamaktadır.'' ifadesini kullandı. 

Kitapyurdu ayrıca ''Sahte site ve e-posta aracılığıyla (phishing) veya zayıf şifre kullanımı sebebiyle illegal olarak elde edilen veriler birçok güvenilir site için problem teşkil etmektedir'' dedi. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Kitapyurdu'nun açıklamasının devamı ise şöyle:

*''Bu problemin başlıca iki nedeni bulunmakta:

1) Aynı şifrelerin farklı sitelerde de kullanılıyor olması

2) Deneme-yanılma veya tahminle elde edilebilecek basit şifrelerin kullanılıyor olması

Maalesef bu kullanımların farkında olan ''hacker''lar, elde edilen verileri popüler sitelerde rastgele deneyerek giriş yapmaya çalışmakta ve başarılı kombinasyonları paylaşmaktadırlar.

Tüm internet sitelerinde hesaplarınızın güvenliği için:

-Her hesap için farklı şifreler belirlenmelidir.
-Şifreniz en az 8 karakterden oluşmalıdır.
-Harflerin yanı sıra rakam ve özel karakterler içermelidir.
-En az bir adet büyük ve küçük harf kullanılmalıdır.
-Şifrenizde tahmin edilebilir basit ifadeler bulunmamalıdır.

Tüm sistemlerimizde gerekli güvenlik önlemleri bulunmakta ve gerektiğinde yeni teknolojilerle güçlendirilmektedir. İllegal erişimlerden kaynaklı puan kullanımı sebebiyle gerçekleşen işlemler tespit edilerek iptal edilmektedir.''