Sosyal medyada gündem oldu: Gökyüzündeki esrarengiz ışıklarla ilgili açıklama Bakan'dan geldi

Dün akşam saatlerinde gökyüzünde beliren sıralı ışıklar sosyal medyanın gündemine oturdu. İstanbul başta olmak üzere pek çok ilde görülen sıralı ışıklarla gerçeği herkes merak etti. Konuyla ilgili açıklama ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan geldi. Bakan Varank, saat 22.05 civarında görülen bu parlamaların, Starlink Leo Uyduları Güneş Panelleri'nden kaynaklı olduğunu ifade etti.

Yayınlanma Tarihi: 07.05.2021 09:07
Değiştirme Tarihi: 07.05.2021 09:07
Sosyal medyada gündem oldu: Gökyüzündeki esrarengiz ışıklarla ilgili açıklama Bakan'dan geldi

Dün akşam gökyüzünde oluşan esrarengiz görüntüler, sosyal medya kullanıcılarını ve vatandaşları harekete geçirdi. Konuyla ilgili çok sayıda fotoğraf ve video paylaşımı yapılırken, 'Gökyüzündeki ışıklar ne?' sorusunun cevabı merak edildi.  Gökyüzündeki sıralı ışıkların, ABD'li roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX'in, "Yıldız Savaşları Günü" olarak kutlanan 4 Mayıs'ta, uzaya yolladığı Starlink internet uydu ağının parçası olan 60 iletişim uydusu olduğu belirtildi.

Haber ile ilgili metin girin!.

BAKAN VARANK, TÜBİTAK ULUSAL GÖZLEMEVİ'NİN FOTOĞRAFINI PAYLAŞTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank da, Twitter'dan Antalya Bakırlıtepe Tübitak Ulusal Gözlemevi Tüm Gökyüzü Kamerası ile bulutlu havaya rağmen Kuzey-Batı ufkunda görüntülenen Starlink Leo Uyduları güneş paneli parlamasını paylaştı.

Haber ile ilgili metin girin!.

TÜBİTAK: TUG BAKIRLITEPE YERLEŞKESİ, DÜNYANIN SAYILI GÖZLEMEVİ YERLEŞKELERİNDENDİR

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, Starlink Uydu Ağı projesi kapsamında yer çevresinde LEO yörüngelere iletişim uyduları yerleştirildiği hatırlatıldı. Bu uyduların güneş panellerinden kaynaklanan parlamaları ise zaman zaman yer yüzeyinden de izlenebileceği bildirilen açıklamada "Böyle bir parlama, bu gece yerel saat 22.05 civarında TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde bulunan Tüm Gökyüzü Kamerası ile görüntülenmiştir. TUG Bakırlıtepe yerleşkesi 2 bin 500 metre rakıma sahip, atmosfer koşulları oldukça iyi olan dünyanın sayılı gözlemevi yerleşkelerindendir. Resim alındığında gökyüzünde yaygın bulutlar olmakla beraber Starlink uydularının yüksek parlaklığı nedeniyle görüntülenebilmiştir. Resimde Kuzey-Batı ufkunda görülen parlama Starlink uydularından kaynaklı parlamadır" ifadeleri kullanıldı.

Gece saatlerinde Bakırletepe Gözlemevi tarafından kaydedilen Starlink Leo Uyduları güneş paneli parlamasına ait fotoğrafı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Varank, paylaşımında "Antalya Bakırlıtepe Tübitak Ulusal Gözlemevi Tüm Gökyüzü Kamerası ile bulutlu havaya rağmen Kuzey-Batı ufkunda görüntülenen Starlink Leo Uyduları güneş paneli parlaması" açıklamasını yaptı.

Haber ile ilgili metin girin!.

ROKET SANILDI

ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığının, Çin'e ait kontrolden çıkmış bir roketin, hafta sonu Dünya'ya düşmesini beklediği ve bu roketin güzergahını takip etmeye devam ettiği bildirilmişti.

Dün gece gökyüzünden görülen parlamalar, Çin'in kontrolden çıkan uydusuna ait olduğu düşünülerek paniğe neden olmuştu.

İlgili Sayfalar: Teknoloji