Şarjının bitmesinden korkanlar 'nomofobi'ye yakalanıyor!

Cep telefonları hayatımıza girdiğinden beri insanlarda bazı korkular başladı. Fobilerin teknoloji ile şekil değiştirdiğinin kanıtı olarak karşımızda Nomofobi var.

Yayınlanma Tarihi: 08.05.2019 19:38
Değiştirme Tarihi: 08.05.2019 19:38
Şarjının bitmesinden korkanlar 'nomofobi'ye yakalanıyor!

Telefonunun ya da bilgisayarının bataryasının bitmesi ve insanda oluşturduğu anksiyete ilişkisi ortaya çıktı.

Teknoloji her geçen gün ilerliyor, bununla beraber fobilerle bağlantısının gelişmesi ise olası bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Fobilerle batarya arasında nasıl bağlantı kurabiliriz ki… Telefon bağlantısını kaybetme korkusu: Nomofobi

“Nomophobia” kelimesi Türkçe sözlükte “telefon bağlantısını kaybetme korkusu” anlamına geliyor ama tüm bunların ötesinde sözcük telefonu kullanamama fikrinden duyulan muazzam endişeyi kapsıyor.

2008’de İngiltere’de ortaya çıkan kelime “no mobile phone phobia” (cep telefonsuz kalma korkusu) cümlesinin kısaltması olarak kabul görüyor. Söz konusu kelime 2018’in başında Cambridge’in online sözlüğüne girmişti.

Nomofobi, günümüz dünyasında büyüyen bir korkuyu karşılayan terim olarak karşımıza çıkıyor. Bir mobil cihaz olmadan veya cep telefonundan uzakta olma korkusu olarak tanımlanabilir. Günümüzde bu fobi daha çok lise ve üniversite öğrencilerinde görülen bir korku.  (log.com.tr)