Şapkalı a nasıl yapılır?

Günlük hayatımızda binlerce sözcük kullanmaktayız. Ancak yazı diline geldiğinde farklı farklı durumlarla karşılaşabilmekteyiz. Son yıllarda yazışmalarımızın çoğunu bilgisayarlardan yapmaktayız ve klavye üzerinde sayısız harf ve sembolle karşılaşmaktayız. Fakat bazı sembol ve harfler direkt olarak klavye üzerinde yer almamaktadır. Bunları ortaya çıkarıp yazabilmek için bazı kısayol tuşları yardımcı olmaktadır. Klavye üzerinde yer almayan harflerden biri de şapkalı a olarak bilinen â harfidir. Pek çok kişi şapkalı a nasıl yazılır, neden kullanılır, telefonda ve bilgisayarda şapkalı a nasıl yapılır sorusunun yanıtını bilmemektedir. 

Yayınlanma Tarihi: 14.09.2021 11:49
Değiştirme Tarihi: 14.09.2021 11:49
Şapkalı a nasıl yapılır?

Bilgisayarda, telefonda şapkalı a nasıl yapılır? İşte bu sorunun yanıtı pek çok kişi tarafından internette sorgulanmaktadır. Klavyede şapkalı a yapabilmek için uygulamanız gereken bazı kombinasyonlar mevcuttur. Bu içeriğimizde şapkalı a nasıl yapılır öğreneceğiz.

ŞAPKALI A NASIL YAPILIR?

Klavyeler sayesinde yazışmalarımızın çoğunu kolaylıkla ve seri şekilde yapabilmekteyiz. Ancak klavye üzerinde yer almayan ancak metne geçirmemiz gereken bazı harfler de yok değil. Bunlar arasında yer alan şapkalı a harfi de, çoğu kişinin nasıl yapıldığı ve yazıldığını bilmediği harfler arasındadır. 

Şapkalı a yapabilmek için klavyede bazı tuş kombinasyonlarını uygulamamız gerekmektedir. Çünkü bilgisayarda ve telefonda şapka yani düzeltme ^ işaretini yapmak biraz zordur. Bu nedenle şapkalı a harfini de yazmak bilmeyen için kolay değildir. Klavyede küçük ve büyük şapkalı a nasıl yapılır tek tek anlatalım... 

Klavyede Şapkalı a Nasıl Yazılır

Pek çok kişi eski Türkçe metinlerde de karşımıza çıkan şapkalı a kalktı zannediyor ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Bilgisayar klavyesinde şapkalı a halen mevcuttur ve bunun basit bir yöntemi vardır yazabilmek için. Klavyede şapkalı a yapmak için Shift ve 3 tuşuna ardından da a tuşuna basmak gerekmektedir. Eğer şapkalı a büyük yazmak istiyorsanız bu üç tuşa, yani Shift + 3 + a tuşlarına aynı anda basın. 

Haber ile ilgili metin girin!.

İlk denemede belki istediğiniz gibi bir sonuç elde edemeyeceksiniz ancak sonraki denemelerde mantığını oturtarak şapkalı nasıl yazılırı öğrenmiş olacaksınız. 

Öte yandan şapkalı harflerin diğerlerini de bu yöntemle yazabilmeniz mümkündür. Örneğin şapkalı i, ü, o, ü gibi harfleri de aynı kombinasyonlarla büyük ya da küçük şekilde yazabilirsiniz.  

ŞAPKALI A NEDEN KULLANILIR?

Şapkalı a pek çok yerde karşımıza çıkabilmektedir. Yumuşatma işareti olarak kullanılan ^ işaretinin ilk kez Tanzimat döneminin önemli isimlerinden Şinasi tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Şapkalı a harfi genellikle kelimeleri yumuşatmaya ve söylenişini uzatmaya yarar. Şapkanın geldiği kelimelerin okunuşları ve anlamları değişebilmektedir. 

Örnek vermek gerekirse; "mal-mâl, kar-kâr, adet-âdet, hal-hâl" gibi...

Telefonda şapkalı a yapmanın yöntemi de bir hayli kolaydır. Günümüzde akıllı telefon klavyeleri de yukarıda bahsettiğimiz harflerin çoğunu yapmamıza imkan sağlamaktadır. Şapkalı harfleri telefonda yapabilmek için ilgili harfin üzerine uzun şekilde basılı tuttuğumuzda seçenekler önümüze gelecektir. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Şapkalı A Nasıl Yazılır? 

Küçük harf - â 

Büyük harf -  

Düzeltme işareti kelimelerin doğru okunmasını sağlar. 

Örnek cümleler: 

1- Kâr hesaplaması yapılmadı mı? - (Kazançla ilgili bir durum)

2- Kar yağışı şiddetlendi - (Meteorolojik bir olay)

ET İŞARETİ NASIL YAPILIR?

MOBİL İMZA NASIL ALINIR?

PLAY STORE NASIL İNDİRİLİR?

SİL SÜPÜR NASIL YAPILIR?

Menuler: 818 821 591 624 625 620 626 621 93 838 842 825 820 817