RTÜK düzenlemesi sonrası Netflix kurucusunun aylar önceki sözleri gündem yarattı

RTÜK düzenlemesi sonrası Netflix kurucusunun aylar önceki sözleri gündem yarattı
Yayınlanma Tarihi: 02.08.2019 12:12 | Değiştirme Tarihi: 02.08.2019 12:12

Resmi Gazete'de dün yayımlanan yeni düzenleme ile başta Netflix, BluTV ve Puhutv gibi internet üzerinden yayıncılık yapan kanalları ilgilendiren gelişmeler yaşandı. 

Bu yönetmelik üzerine bir yılı aşkın bir süre önce Netflix'in patronuyla bir röportaj gerçekleştiren Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkok, bir yazı paylaştı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, geçtiğimiz gün internet üzerinden yayın yapan kanalların da RTÜK düzenlemelerinden geçeceğini belirtti. Bu düzenlemeler Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra resmen kanun haline gelmiş oldu.

Bunun ardından birçok kişi, Netflix, BluTV ve Puhutv gibi kanallarda sansürlemelerin geleceğini ve bu durumdan hiç de hoşnut olmadıklarını belirtti. Tabii ki yeni yönetmelikte yabancı şirketlerin Türkiye'de bir şirket kurmaları ve vergi vermeleri gerektiği ibaresi de birçok kişinin odağını Netflix'e yönlendirdi.

Netflix'in kurucusu Reed Hastings ile 16 ay önce kısa bir röportaj yapma imkânına sahip olan Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkok, Hürriyet'te 'Netflix'in patronu o gün bana ne demişti' isimli bir yazı paylaştı. Özkok, 2018 yılının nisan ayında Netflix'in kurucusuna "Türkiye ve başka bazı ülkelerde internet üzerinden yapılan yayıncılığa da müdahale sinyalleri geliyor. Böyle bir durumda ne yapacaksınız?" şeklinde bir soru yöneltmişti.

Netflix'in kurucusu Reed Hastings, 16 ay önce, bu soruya cevap verirken şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye’yi konuşuyorsak öyle bir endişem yok. Biz Suudi Arabistan’da varız, Pakistan’da varız. Yani oralarda sorun çıkmayacak da Türkiye’de mi çıkacak? Böyle bir şey düşünemiyorum..."

Netflix'in şu an için bir sonraki hamlesinin ne olacağı bilinmiyor olsa da bir Netflix sözcüsü, geçtiğimiz gün olayları yakından takip ettiğini belirtmişti.