Paylaşıma Ne Kadar Dikkatlisiniz

Her ne kadar Facebook denilince güvenlik konusunda kuşkular artsa da, USA Today gazetesinde yayımlanan bir araştırmaya göre

Yayınlanma Tarihi: 21.10.2011 11:54
Değiştirme Tarihi: 21.10.2011 14:44
Paylaşıma Ne Kadar Dikkatlisiniz

2000 yetişkini kapsayan bu anketin ardından çıkan sonuçlar oldukça enteresan. Her gün düzenli olarak Facebook sayfasını açan kullanıcılardan %26’sının güvenliği konusunda ciddi endişeleri bulunurken, haftalık olarak takip eden kesimin %35’i gizlilik konusunu can sıkıcı buluyor. Bir haftadan daha fazla sürede bir Facebook kontrol edenler ise %39 oranında kişisel güvenlikten yana sıkıntılar yaşıyor. Daha başka bir deyişle, daha fazla Facebook kullandıkça, bilgilerinizi saklamak konusunda o kadar rahat oluyorsunuz.

Facebook ise bilindiği üzere iki yeni özellik getirmeye hazırlanıyor. Bunlardan birisi “zaman tüneli”. Kullanıcıların Facebook üzerindeki tüm hayatlarını ortaya serecek bir uygulama, bir profil görüntüleme metodu. Diğeri ise “Açık Grafik”, Facebook üzerinden, arkadaşlarınıza aktiviteleriniz, ne yediğiniz, ne içtiğinizi aktarmaya hazırlanıyor.

Ankete göre değişikliklerden haberdar olan insanlar %87 oranında. Bu oran haftalık girenlerin %34 oranında haberdar olmasına kıyasla çok yüksek.  

Değişiklikler ise beğenilmedi. Cevap verenlerden %56’sı değişikliklerden hiç hoşnut değil. Buna karşın %36’sı değişiklikleri beğeniyor. Bu ise hiç şaşırtıcı değil. Facebook üzerinde değişikliklerden nefret etmek, bir gelenektir.

Kısacası, araştırma Zuckerberg’i haklı buluyor. Facebook insanlara kendini yeni yönlerde fiade etme şansı tanıdıkça, insanlar daha fazla bilgi payaşıyor. Daha fazla insanın bilgi paylaşmasına da, kimsenin itirazı yok