Pandemide sosyal medya alışkanlıkları değişti

Pandeminin etkileri yavaş yavaş geçse de, toplumun alışkanlıklarında ve trendlerde önemli değişimler meydana getirdi. Özellikle uzun süre evlerde kapalı kalmak sosyal medya alışkanlıklarını derinden etkiledi.

Yayınlanma Tarihi: 14.07.2021 16:56
Değiştirme Tarihi: 14.07.2021 16:56
Pandemide sosyal medya alışkanlıkları değişti

İletişim Gezegeni CEO’su Süleyman Gürbüz, insanların bu süreçte İnstagram’dan giderek uzaklaştığını, Facebook’un ise eski popülaritesini yakalamaya başladığını vurgulayarak, “Kapanma döneminde sosyal medyaya daha fazla ilgi duyulmaya başlandı ancak alışkanlıklar değişti. Mesela daha çok gezip görülen yerlerden fotoğraf paylaşılan İnstagram, pandeminin başlamasıyla birlikte gözden düşme eğiliminde... Kullanıcılar genelde hesaplarını dondurup fake hesaplarla alışveriş trendlerini takip etmeye çalıştılar. Bunda elbette Tiktok’un da payı var. İki yıldır düşüşte olan Facebook’ta ise insanların yeniden vakit geçirmeye başladıklarını ve özellikle anılarını sık sık paylaştıklarını görüyoruz!” diye konuştu. 

Bu dönemde asıl çıkışı ise Twitter’ın yaptığını söyleyen Gürbüz, “Pandemi süreci en çok Twitter ve Youtube’a yaradı. TV izleme alışkanlığına sahip olanlar, artık televizyon yerine Youtube mecrasını tercih ederken, anlık haber alma ve gündeme hakim olma noktasında da Twitter’a rağbet gösteriyorlar. Bu anlamda sosyal medya üzerinden kurumsal iletişim yapmak isteyenlerin bu trendleri dikkate almaları gerekiyor” dedi.  

Kendilerinin de dijital PR ajansı olarak hizmet verdikleri firmalara ve kurumlara yeni eğilimleri ve satın alma trendlerini anlattıklarını belirten Gürbüz, “Türkiye’de herhangi bir kampanyanın başarılı olmasının yolu bu değişim süreçlerini iyi okumaktan geçiyor” vurgusu yaptı.