Ömer Ali Dönmez: Değişen dünyaya uyum sağlamalıyız

İnternetin beraberinde getirdiği kavramlardan biri de sosyal medya. Aktif olarak ortalama 20 yıldır hayatımızda ve hızla büyüyor. 2000’li yılların başında LinkedIn ve Facebook hayatımıza girdi, 2005 yılı sonrasında YouTube, Twitter, İnstagram gibi sosyal medya mecraları çeşitlendi ve kullanıcı sayıları hızla büyüyor, bütün bu süreçte sosyal medyanın gücünü keşfedenler ise hayatlarına yeni bir soluk getirdiler çünkü her medya farklı amaca, farklı sektöre, farklı faydalara hizmet ediyordu, bunun yanında ortak amaçları da bulunuyor tabi.

Yayınlanma Tarihi: 22.10.2020 16:25
Değiştirme Tarihi: 22.10.2020 16:25
Ömer Ali Dönmez: Değişen dünyaya uyum sağlamalıyız

Bu nokta da farkını ortaya koyarak mevcut ya da üreteceğin fikirlerin ile doğru medyayı bol kazanca çevirebilirsin diyen Ömer Ali Dönmez de bu yönetimi doğru yaparak farkını ortaya koyan girişimcilerden biri. Sosyal medya gibi bir kavramın doğmaya başladığı ilk anlardan itibaren gündemi takip ederek dünyaca ünlü firmalarla çalışacak kadar büyümüş bir sosyal medya yöneticisinden bahsediyoruz. Ömer Ali Dönmez genç yaşına rağmen edindiği 10 yıllık sosyal medya ve internet tecrübesi ile altın niteliğindeki görüşlerini para kazanma konusunda paylaşıyor. “Sosyal medya aracılığıyla herkes para kazanabilir mi? Evet, kazanabilir. Ancak profesyonel bir yönetimle.”

Haber ile ilgili metin girin!.

Sosyal medya ile gerçekleştirdiği girişimlerde 10. yılını geçtiğimiz aylarda dolduran Ömer Ali Dönmez’e göre sosyal medya aracılığıyla herkes para kazanabilir. Kullanıcı olarak mevcut hesaplarını profesyonelce yöneterek fikirlerini paraya çevirebilirler ya da sosyal medyayı yöneten tarafta dijital dünya ile iç içe ilerleyerek bir çok kullanıcıya profesyonel katkıda bulunabilirler diyerek cümlesine devam eden Dönmez değişen dünyaya uyum sağlamalıyız ister kurumsal yönetim ister kullanıcı olarak bireysel yönetim ile diyerek tavsiyelerine devam etti.

Ancak bunun tatmin edici bir miktarda ve düzenli hâle gelebilmesi için bazı koşulların gerçekleşmesi de gerekli. Özellikle de sosyal medya yönetiminde uzman bir kadro ile çalışmak. Şu an piyasada sahte uzmanların fink atmasından da yakınan Ömer Ali Dönmez, gerçek profesyonelliği tüm dünyaya göstermek için bir sosyal medya şirketi de kurmuş. Genç yaşında sosyal medya yönetim şirketi Okko Ajans’ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan Ömer Ali Dönmez de sektördeki bu sahteliğin itibar görmesine engel olmak isteyenlerden. Şirketinin en önemli mottolarından biri de internetten para kazanma vaadinde bulunanlara inat seçilmiş: “İnterneti profesyonellerle kullan ve kazan!”

İnternetten para kazanmak için içinde bulunulan sektöre en uygun platformun seçilmesi gerektiğini söyleyen Ömer Ali Dönmez’e göre, profesyonellik ile bu durumu yönetmel mümkün: “Çünkü piyasanın ihtiyaçlarını analiz etmek ve ihtiyaçların nerede arandığını, daha doğru bir deyimle ihtiyaçlarını aramak için toplanan insan popülasyonunun yerini iyi tespit etmek gerek. Bu, profesyonellik gerektirir.”

Kurumsal iş sahibi olanlar ya da bireysel kullanıcı hesaplarını yönetmek isteyen kullanıcılar amaçlarını belirlesinler, benchmark yaparak inceledikleri hesaplardan fikir alabilirler fakat en önemlisi “öz”lerini bulsunlar yani oluşturdukları herhangi bir sosyal medya hesapları onlardan bir iz taşısın. Bunlar dizayn, bir sembol, renk, paylaşımların şekli ya da zamansal olarak yapacakları paylaşımlarda olabilir, her birinde kendilerine özgü olarak ilerlemeleri ile hedefledikleri kazanca adım adım yaklaşacaklardır.