Nokia’nın Geleceği Bu Telefona Bağlı

Akıllı telefon pazarında 2011’in en büyük olayı Nokia’nın Microsoft ile resmi bir anlaşma imzalaması olsa gerek.

Yayınlanma Tarihi: 21.10.2011 12:34
Değiştirme Tarihi: 21.10.2011 14:43
Nokia’nın Geleceği Bu Telefona Bağlı

Symbian işletim sistemiyle düşüşe geçen ve MeeGo’dan istediği verimi alamayan firma, yoluna Windows Phone ile devam edecek.

Bu işbirliğinde resmi imzalar atılsa da henüz Nokia’nın ilk Windows Phone modeli piyasaya çıkmadı. Firmanın Mango güncellemesini beklediği ve ilk telefonunu bundan sonra satışa sunacağı söyleniyordu. Bu konuda ilk somut bilgiler Microsoft’tan geldi. Microsoft’ta Windows Phone departmanının başında bulunan Andy Lees, katıldığı bir etkinlik Nokia’nın Windows Phone planlarını önümüzdeki hafta açıklayacağını söyledi.Nokia, 26 Ekim’de Londra’da Nokia World etkinliğini düzenleyecek. Lees’in işaret ettiği tarih de bu olsa gerek. Andy Lees, net bilgiler vermekten kaçınsa da Nokia World’de ilk Windows Phone işletim sistemli Nokia’nın tanıtılması bekleniyor.

İnternete düşen bazı görseller, 26 Ekim’de göreceğimiz telefona ait olabilir. Nokia 800 adlı model, N9’un tasarımını Windows Phone 7 işletim sistemiyle birleştiriyor. Ancak üzerinde tuş bulunmayan N9’un aksine Nokia 800, Windows tuşlarını taşıyor.

Gelen bilgilere göre 26 Ekim’de tanıtılacak olan Nokia 800, Kasım’ın ilk haftası piyasaya sunulacak. Avrupa fiyatının 499 Avro olacağı söyleniyor. Fakat bu telefonun ülkemize gelmesi bir hayli uzun zaman alacaktır. Zira Windows Phone 7.5’te Türkçe dil desteği bulunmuyor.

Windows Phone hamlesi Nokia için oldukça önemli. Nokia 800 gibi modeller başarıya ulaşamazsa Nokia, pazarında küçük isimlerinden biri haline gelebilir.