Netflix Türkiye'den ne kadar kazanıyor?

Hayatımızda yer almasıyla birlikte vazgeçilmezler listesinde zirveye doğru tırmanan çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix'in Türkiye'deki aylık kazancını hiç merak ettiniz mi? Cevabı öğrenince bir hayli şaşırabilirsiniz. 

Yayınlanma Tarihi: 03.10.2019 15:43
Değiştirme Tarihi: 03.10.2019 16:28
Netflix Türkiye'den ne kadar kazanıyor?

Son dönemde RTÜK denetimlerinin gündeme gelmesiyle adı sıkça anılan Netflix'in Türkiye'de 1.5 milyon ücretli abonesi bulunuyor. O dönem, Türkiye'den çekileceği de konuşulan Netflix, yüzde 100 kesinlik içeren açıklamalar yapmayarak son dakikaya kadar ne diyeceğini merak ettirmiş ve sonucunda da Türkiye'de hizmet vermeye devam edeceğini bildirmişti. RTÜK'ten lisans alan platform artık hem RTÜK'ün denetimi altında hem de elde ettiği karın bir bölümünü RTÜK'e veriyor.

TÜRKİYE'DE 3 FARKLI PAKET SUNUYOR

Netflix, ülkemizde kullanıcılarına 3 farklı paket tercih imkanı sunuyor. Bu paketlerin isimleri sırasıyla Temel, Standart ve Özel. Fiyatlar ise sırasıyla, 17.99, 29.99 ve 41.99 TL... 

Platform tarafından yapılan açıklamalara göre Netflix'in Türkiye'de, 1.5 milyon ücretli abonesi var. Ancak bu ücretli abone sayısına bir paketi birkaç kişi kullananlar ve her ay farklı bir e-posta adresiyle kayıt olanlar dahil değil. Açıklanan ücretli abone sayısıyla Netflix'in ortalama ücreti olan 29.99 TL'yi çarptığımızda ise Netflix'in Türkiye'den aylık kazancının yaklaşık olarak 45 milyon TL olduğu sonucuna ulaşıyoruz. Bu tutarın kesin sonuç vermediğini, biraz altı veya biraz üstü olabileceğini hatırlatmakta fayda var. Buna göre Netflix'in Türkiye'deki yıllık geliri yaklaşık olarak 540 milyon TL.

Yönetmelik gereğince Netflix, kullanıcı oranında RTÜK'e para ödemek zorunda. Bu paranın oranı, binde 5 olarak belirlenmiş durumda. Bu tutar yaklaşık olarak 225 bin TL'ye tekabül ediyor. Ancak Netflix'in Türkiye'deki abone sayısı değiştikçe bu tutar da değişiyor. Ancak yıllık olarak verilen bu ücret, tam anlamıyla devede kulak kalıyor.

Kısacası Netflix, RTÜK denetimlerine rağmen Türkiye'den ciddi miktarda para kazanıyor. RTÜK'e verdiği ücret de şirketin Türkiye'den ayrılması için geçerli bir neden oluşturmuyor. Zaten şirketin de "bizi bırakmaya" hiç niyeti yok. (Webtekno)