Elektrikli uçak gökyüzünde!

Elektrikli uçak gökyüzünde!
Yayınlanma Tarihi: 18.03.2015 12:59 | Değiştirme Tarihi: 18.03.2015 12:59

Elektrikli kanat projesi geleceğin uçuş teknolojisi olacak.

Elektrikli kanat projesi geleceğin uçuş teknolojisi olacak.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ve iki özel havayolu şirketi tarafından geliştirilen LEAPTech projesinde elektrikle çalışan uçağın test sürüşleri başladı.

Test uçuşlarına başladığını duyuran NASA, elektrikle çalışan yeni kanat tasarımının diğer uçaklardan kesinlikle daha farklı olduğunu belirtiyor. LEAPTech adı verilen projede uçak kanadında 18 adet elektrikli motor yer alıyor ve bu motorlar lityum fosfat piller tarafından desteklenmektedir.

Özel modifiye edilmiş bir kamyona monte edilen ve ilk test sürecini bu şekilde başlatmış olan elektrikli kanatta her motor için farklı bir kontrol paneli bulunuyor. Motorların birbirinden bağımsız olarak kontrol edilmesi (çalışma hızının artırılıp azaltılması) uçağın hem daha verimli çalışmasını ve yüksek hızlarda erişmesini hem de düşük gürültü elde etmesini sağlıyor.

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde elektrikli uçağa geçişi hedefleyen NASA, LEAPTech teknolojisini kısa vadede özel uçaklarda, uzun vadede ise nakliye uçaklarından kullanmayı planlıyor. (Teknoloji Oku)