Mozilla Android’e özel yeni tarayıcısını duyurdu

Mozilla Android’e özel yeni tarayıcısını duyurdu
Yayınlanma Tarihi: 28.06.2019 10:59 | Değiştirme Tarihi: 28.06.2019 11:00

Mozilla Android için geliştirmiş olduğu yeni tarayıcısı Firefox Android‘in önizleme sürümünü duyurdu ve tüm kullanıcıların kullanımına sundu. Yeni Mozilla Firefox Preview, şu anda resmen test edilebilir.

Yeni Android Firefox Preview neler sunuyor?

Firefox Preview, Mozilla’nın GeckoView motoru kullanılarak sıfırdan inşa edildi. Bu uygunlamanın Firefox for Android mobil uygulamasının yerine geçmesi bekleniyor. Android Firefox modeline göre daha hızlı ve güvenli olduğu iddia edilen Firefox Preview, bu güvenlik ve hız özelliklerini GeckoView motoru sayesinde daha iyi bir şekilde kullanıcılara sunabiliyor.

GeckoView hali hazırda gizlilik odaklı mobil tarayıcısı Firefox Focus’a güç veriyor Ancak Mozilla, GeckoView’in tüm gücünü Firefox Focus tarayıcısında gösteremiyor.

Şu anda Preview tarayıcısı da test aşamasında olduğundan dolayı tam performans veremiyor. Dolayısıyla güvenlik ve hız özelliklerini daha iyi kullanabilmek için tam sürümü beklememiz gerekecek. Tam sürümün ne zaman kullanıma sunulacağı hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor.

Ayrıca Mozilla’nın Android platformundaki Focus ve Preview tarayıcılarını da tek bir çatı altında toplaması beklentiler arasında yer alıyor. Tabii bu konuda kesin bir bilgi mevcut değil. (shiftdelete)