MIT ve Microsoft akıllı dövme geliştirdi!

Akıllı dövme, uzaktan kontrol edebilen bir yüzey ve veri paylaşımı gibi çeşitli amaçlarla kullanılabiliyor.

Yayınlanma Tarihi: 22.08.2016 13:06
Değiştirme Tarihi: 22.08.2016 14:06

MIT Media Lab doktora öğrencileri ve Microsoft Research araştırmacılarından oluşan bir grup tarafından geliştirilen dövme, dokunmatik fare, akıllı telefonu uzaktan kontrol edebilen bir yüzey ya da NFC yoluyla veri paylaşımı gibi çeşitli amaçlarla kullanılabiliyor.

Önümüzdeki ay resmen tanıtılacak

Önümüzdeki ay düzenlenecek olan giyilebilir teknoloji sempozyumunda tanıtılacak olan teknoloji DuoSkin olarak adlandırılıyor. Araştırmacılar altın varak üzerinden herhangi bir tasarımla kesilen iletken devrelerin gerekli diğer bileşenlerle birlikte birer etkileşimli dövmeye dönüşebileceğini söylüyor.

Araştırma sonucu yayınlanan makalede bu dövmelerin dokunmatik fare olarak kullanılabileceği, sıcaklığa göre renk değiştirebileceği ya da veri depolamak için kullanılabileceği belirtiliyor. MIT tarafından paylaşılan bir görselde, LED ışıkla aydınlatılan dövmenin parlayan bir yapıya sahip olduğu da görülüyor.

 

Benzer çalışmalar yapılmıştı

Bu çalışma aslında insan derisini daha akıllı hale getirmek için yapılan ilk çalışma değil. Daha önce de alkolmetre olarak kullanılan ya da kas hastalıklarında hastaların kas aktivitesini ölçmek için kullanılan dövmeler de üretilmişti.

DuoSkin’in farklı şekillerde tasarlanabiliyor olması, bu teknolojiyi moda açısından da önemli bir noktaya yerleştiriyor. Yani bu dövme sadece işleviyle değil, dış görüntüsüyle de etkileyici olabilir. Böylece insanlar bu teknolojiyi, normal dövmelerde olduğu gibi, kendilerini ifade etmek için de kullanabilir.