İçişleri Bakanı Süleyman Soylu devreye girdi: Thodex kurucusuyla ilgili Emniyet'ten açıklama

Arnavutluk'a kaçan Thodex'in kurucusu için kırmızı bülten çıkarıldı. Konuyla ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü'nden açıklama yapılırken, devreye bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun girdiği belirtildi. Kripto para borsasıyla ilgisi olduğu belirtilen 78 kişinin yakalanması için bu sabah İstanbul merkezli 8 ilde operasyon düzenlenmişti. 

Yayınlanma Tarihi: 23.04.2021 10:57
Değiştirme Tarihi: 23.04.2021 13:05
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu devreye girdi: Thodex kurucusuyla ilgili Emniyet'ten açıklama

Thodex kurucusu Fatih Faruk Özer hakkında kırmızı bülten çıkarıldı. Arnavutluk'a kaçtığı belirtilen Özer'in iadesi için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun girişimlerini gerçekleştirildiği ifade edildi.

Konuyla ilgili Emniyet'ten yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

Arnavutluk'a kaçan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih ÖZER hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 22.04.2021 tarihi akşam saatlerinde Genel Müdürlüğümüze kırmızı bülten talebinin iletilmesi üzerine İnterpol nezdinde işlemler derhal başlatılmış ve 23.04.2021 tarihi saat 10.00 itibariyle kırmızı bülten çıkarılmıştır.

Ayrıca kırmızı bülten işlemleri yürütülürken söz konusu şahsın yakalanması ve gözlem altına alınması için dün gündüz saatlerinde Emniyet Genel Müdürümüz Sn. Mehmet Aktaş Arnavutluk Emniyet Genel Müdürü ile, İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu da yine dün akşam saatlerinde Arnavutluk İçişleri Bakanı Sn. Bledar Cuci ile telefon görüşmesi yapmışlardır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Haber ile ilgili metin girin!.

NELER YAŞANDI?

2 milyar dolarlık kripto dolandırıcılığıyla ilgili Adalet Bakanlığı'ndan edilen bilgiye göre dün İstanbul Anadolu Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliğince yakalama emri çıkarıldı. 

Başsavcının talimatıyla işyerlerinde arama yapıldı ve banka hesaplarına tedbir konuldu. İçişleri Bakanlığı'ndan 22 Nisan'da gelen yazıyla  20 Nisan 2021'de Tiran'a çıkış yapan şahsın, anılan ülkede bulunduğu teyit edildi. Bu kapsamda Thodex Kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında kırmızı bülten yayınlanması için Başsavcılıktan düzenlenen evrakla belgeler İçişleri Bakanlığı'na iletildi. Arnavutluk'ta tutuklanması için Dış İşleri ve İçişleri Bakanlığı'na iletildi. 

Soruşturma devam ediyor. Sürecin devamı beklenmektedir. Arnavutluk'tan iade talebi iletilecek. Ülkeler arası gerçekleştirilen bir yöntem. Kırmızı bülten için Interpol'e iletilecek. Başka bir ülkeye geçtiyse kırmızı bültenle başka bir ülkeye geçerse yakalanması için önemli. Kırmızı bülten yakalama emri. İlgili ülkeye iadesi gerçekleştiriliyor. Başka bir ülkeye çıkarsa kırmızı bültenle Faruk Fatih Özer tutuklanıp iade edilecek. 

62 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Thodex Kripto Para Borsası şirketiyle ilişkili olduğu tespit edilen 78 kişinin yakalanmasına yönelik İstanbul merkezli 8 ilde operasyon düzenlendi. Operasyon polis kamerasına yansıdı.

Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolarlık kripto para dolandırıcılığı iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü bu sabah operasyon düzenledi. İstanbul merkezli 8 ilde 78 kişinin yakalanması için düzenlenen operasyonda şu ana kadar 62 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar sağlık kontrolünün ardından emniyet  müdürlüğüne götürüldü.

Operasyonun devam ettiği belirtilirken İstanbul Emniyeti’nden yapılan açıklamada şirketin Kadıköy’deki merkezinde yapılan aramalarda da birçok dijital materyal ve dokümana el konulduğu kaydedildi.