Kautilya isimli çocuk, IBM yazılım kurslarını tamamlayarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi

İngiltere'de yaşayan Kautilya Katariya, 6 yaşındayken IBM'den aldığı yapay zeka kursları ve bir dizi bilgisayar dersleri ardından, dünyanın en genç kalifiye bilgisayar programcısı oldu. IBM yazılım kurslarını tamamlayan Kautilya Katariya, aynı zamanda Guinness Rekorlar Kitabı'na da girdi. 

Yayınlanma Tarihi: 30.01.2021 13:13
Değiştirme Tarihi: 30.01.2021 13:13
Kautilya isimli çocuk, IBM yazılım kurslarını tamamlayarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi

Çoğumuzun okumayı sökmek için çaba harcadığı yaşlar olan 6-7, Kautilya Katariya için bambaşka bir anlam ifade ediyor. Hindistan doğumlu Kautilya, IBM'i yazılım kurslarını ve bu kursların haricinde başka bilgisayar derslerini de tamamlayarak, geçtiğimiz eylül ayında 'En Genç Bilgisayar Programcısı' oldu ve Guinnes Rekorlar Kitabına adını yazdırdı. 

Webtekno'da yer alan habere göre IBM'in blog yazısında, hikayesinden bahsedilen Kautilya, yapay zeka ve veri bilimi kurslarında eğitim gördü. 

IBM'in blog yazısında şunlar söylendi; 

Dünya rekoruna öncülük eden Kautilya, bilgisayar programcılığını ve Python dili kavramlarını anlamasına yardımcı olmak için IBM'in kurs materyallerini okumaya başladı. COVID-19'un etkisi ve evde kalma ihtiyacı nedeniyle, kurslara katılmak, ailesinin desteğiyle Kautilya'nın yeni beceriler öğrenmek için zaman harcayabilmesinin bir yoluydu.

IBM, Kautilya'nın hangi kurslardan eğitim aldığını da blog yazısıdna paylaştı. 

Paylaşılan yazıya göre Kautilya, Kasım 2020 tarihinde Python yazılım dili ve yapay zekâ alanlarında IBM'den beş farklı sertifika aldı. Kautilya, IBM'in edX'te yer alan Foundations of AI (Yapay Zekâ Temelleri) ve Python for Data Science (Veri Bilimi için Python) kurslarını tamamladı.