Japon bilim insanları beyinde korkuyu yok edip cesareti artırmanın yolunu keşfetti

Japon bilim insanları, bilim kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz bir şeyi gerçek hayatta keşfetti. Buna göre fonksiyonel MR ve yapay zeka teknolojisi kullanılarak, beyindeki korkuyu yok edip yerine cesareti artırmanın yolu açıldı. Bilim insanları, 60'tan fazla kişi üzerinde denenen bu yeni tedavi yöntemi ile mental rahatsızlığa sahip hastaların hayatında büyük değişiklikler olması bekleniyor.

Yayınlanma Tarihi: 26.02.2021 13:49
Değiştirme Tarihi: 26.02.2021 13:49
Japon bilim insanları beyinde korkuyu yok edip cesareti artırmanın yolunu keşfetti

Webtekno'nun haberine göre Japon bilim insanları yapay zeka ve fonksiyonel MR teknolojilerini kullanarak belirli korkuları ortadan kaldırmanın ve hatta bireysel tercihleri değiştirmenin mümkün olabileceğini açıkladı.

Henüz başlangıç aşamasında olan bu çalışma için bilim insanları diğer meslektaşlarına da çağrıda bulundu. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Bilim insanları, bu yeni teknolojiye deşifrelenmiş nöro geribildirim adını veriyor. Bu teknoloji sayesinde herhangi bir fobisi bulunan deneklerin beyinlerinde oluşan dalgalanmalar inceleme altına alınıyor. Örneğin örümcek fobisi bulunan bir hastaya beyin taraması sırasında bir örümcek fotoğrafı gösteriliyor ve o sırada beyinde oluşan dalgalanmalar kayıt altına alınıyor.

Beyinde bu tarz bir dalgalanmanın fotoğraf gösterilmediği takdirde ne zaman ortaya çıkabileceği tespit ediliyor ve aynı dalgalanmalar tespit edildiği anda katılımcı para ile ödüllendiriliyor. Sadece fobi ile ilgili değil; özgüvensizlik, hayal kırıklığı ya da başka bir şeye olan korkular da yine aynı yöntem ile tespit ediliyor ve tüm korkuların yerini cesaret almaya başlıyor.

Japon bilim insanları, araştırmanın henüz emekleme aşamasına olduğunu ve diğer bilim insanlarının da araştırmaya katkıda bulunabilmeleri için bugüne kadar elde ettikleri bulguları yayınladıklarını dile getirdi. Yapılan açıklamaya göre tedavi şu anda herkesin üzerinde denenecek türden bir tedavi değil ancak ilerleyen zamanlarda travma sonrası stres bozukluğu gibi mental rahatsızlıklara sahip hastalar üzerinde son derece yararlı bir tedavi olabilir.