İşte dünyanın en kısa zeka testi: Katılanların yalnızca yüzde 17'si hepsini doğru bildi

MIT profesörü Shane Frederick tarafından 2005 yılında hazırlanan bir zeka testi, kısa süre önce ulaşılabilir hale geldi. 3 soruluk bu zeka testini çözmeye çalışanların yüzde 80'inden fazlası, soruların tamamını başarıyla tamamlayamamış. 

Yayınlanma Tarihi: 23.01.2021 15:27
Değiştirme Tarihi: 23.01.2021 15:27
İşte dünyanın en kısa zeka testi: Katılanların yalnızca yüzde 17'si hepsini doğru bildi

MIT profesörü Shane Frederick tarafındn hazırlanan zeka testi, gündem oldu. Farklı entelektüel seviyeye sahip 3 bin kişiye yöneltilen soruları, Yale ve Harvard gibi ABD'nin ünlü üniversitesinden öğrenciler de yanlış şekilde cevapladı.

Webtekno'nun derlediği habere göre, teste katılan 3 bin kişinin yalnızca yüzde 17'si zeka testindeki 3 sorunun üçüne doğru yanıtı verebildi. 

İşte sorular: 

1. Bir beyzbol sopası ve beyzbol topu toplamda 1,10 liraya satılıyor. Sopa, toptan 1 lira daha fazla. Topun fiyatı ne kadar?

2. Beş makine, beş dakikada beş adet parça üretebiliyorsa 100 makinenin 100 adet parça üretmesi ne kadar sürer?

3. Bir gölde bir nilüfer yaprağı bulunuyor. Bu nilüfer yaprağı, her gün kendi boyutunun iki katı büyüklüğe ulaşıyor. Nilüfer yaprağının tüm gölü kaplaması 48 gün alıyorsa gölün yarısını kaplaması kaç gün alır?

Haber ile ilgili metin girin!.

İşte sorulara verilen cevaplar: 

1. 10 kuruş

2. 100 dakika

3. 24 gün

İlk başta bu kadar kolay gözüken soruların yanıtları ne yazık ki bunlar değil. İşte soruların doğru cevapları...

Doğru cevaplar:

1. 5 kuruş

2. 5 dakika

3. 47 gün

Kısa bir şaşkınlık yaşadıysanız, soruların nasıl çözüldüklerini de anlatalım.

1. Topun fiyatı X olsun. Sopa da X+1 fiyata satılıyor. Yani sopa ve topun fiyatının toplamı X+(X+1). Bu da 1,1 TL'ye (1 lira 10 kuruş) denk geliyor. Denklemimizi düzenlediğimiz zaman 2X+1=1,1 oluyor. İki taraftan da 1 çıkarttığımızda 2X=0,10 TL oluyor. Yani X olan topun fiyatı 5 kuruşa denk geliyor.

2. Beş makinenin beş tane parçayı yapması beş dakika sürüyorsa bir makinenin bir parçayı yapması da beş dakika sürer. 100 makineniz beraber çalışıyorsa bir makinenin bir parçayı yapması beş dakika alacağı için 100 parçanın yapılması beş dakika sürer.

3. Elimizde her gün kendi büyüklüğünün iki katına çıkan bir nilüfer yaprağı var. Başka bir deyişle bu yaprak bir sonraki gün iki katı boyuta ulaşıyorken bir önceki gün de yarı boyutuna düşüyor diyebiliriz. Bu sebeple 48. günde tüm gölü kaplayan nilüfer yaprağı, 47. günde gölün yarısını kaplıyordu.

İlgili Sayfalar: Teknoloji