iPhone’lar için geç kalınmış özellik geliyor

iPhone’lar için geç kalınmış özellik geliyor
Yayınlanma Tarihi: 03.07.2019 10:39 | Değiştirme Tarihi: 03.07.2019 10:39

Apple geç kalınan bir özelliği kullanıcılara sunmayı planlıyor. Geçtiğimiz yıllarda çentikli ekran tasarımına geçerek fiziksel düğmeyi kaldıran Apple, ekrandan parmak izini kullanıcılara sunmamıştı. Sonunda iPhone ekrandan parmak izi okuyucu özelliğine kavuşacak!

Sonunda iPhone ekrandan parmak izi okuyucu özelliğine kavuşacak!

Apple, iPhone X‘in piyasaya sürülmesiyle birlikte 10. yıl dönümüne özel en ikonik özelliklerinden olan fiziksel düğmeyi iPhone’lardan kaldırdı. Onun yerine ekran gövde oranını oldukça genişleten çentikli bir tasarım sundu.

Ancak, ana düğmenin kalkmasıyla birlikte, düğme üzerinde barındırılan parmak izi okuyucusu da iPhone özellikleri arasından tozlu raflara kaldırıldı. Yeni iPhone’larda güvenlik önlemi için Face ID teknolojisi kullanılmaya başladı.

Ama bu yıl birçok şirketin ekrandan parmak izi okuyucusunu cihazlarına entegre etmesiyle birlikte Apple da ekrandan parmak izi teknolojisini cihazlarında kullanma kararı aldı.Geçtiğimiz günlerde Çin’e özel bir iPhone üretileceğine dair güçlü sızıntılar çıkmıştı. Çin’e özel çıkarılacak iPhone’un maliyetinin düşürülmesi için Face ID’nin kaldırılıp parmak izi tarayıcısının yeniden konumlandırılacağı da söyleniyordu.

Bugün gelen bilgiler ise Apple’ın tüm yeni iPhone modellerinde ekrandan parmak izi tarayıcısını kullanacağı yönünde. Ayrıca cihazlarda Face ID’nin de aynı anda bulunması beklenenler arasında.

Son olarak, iPhone’lardaki çentiğin kaldırılması yerine küçültülmesi ve çerçevelerin inceltilmesi bekleniyor. Muhtemelen bu yıl da geçen yıla göre farklı bir tasarımla karşılaşmayacağız. (shiftdelete.)