iPhone 7 alacaklara kötü haber!

Yayınlanma Tarihi: 15.09.2016 16:24 | Değiştirme Tarihi: 16.09.2016 09:37

iPhone'un yeni serisi alıcılarını üzdü. Yeni serinin tüm versiyonları satışa sunulmadan tükendi!

Beklenen tanıtım gerçekleşti ve iPhone 7 satın almak için başvurular başladı. Ancak iPhone 7’nin “jet black” versiyonu ile tüm iPhone 7 Plus modellerinin satışa sunulmadan tükendiği açıklandı.

Açıklama, Apple’dan geldi. Açıklamaya göre Cuma gününden beri dünya çapındaki Apple mağazalarında sadece iPhone 7’nin gümüş, altın ve siyah modellerinden “sınırlı sayıda” kaldı. iPhone 7 Plus’un tüm seçeneklerinin yanı sıra, iPhone 7’nin “jet black” versiyonu da tükendi.

TechCrunch’a konuşan Apple yetkilisi, yarın satışa sunulur sunulmaz iPhone 7 sahibi olmak isteyenlerin Apple mağazalarını ziyaret etmesinin iyi bir fikir olmadığını, bunun yerine cep telefonu şirketleri gibi Apple ortaklarına başvurabileceklerini söyledi.

İnternetten sipariş vermek de bir diğer seçenek olarak görülüyor ancak ABD ve İngiltere’de dahi Apple sitesinden verilen siparişlerin 2-3 haftada müşterinin eline ulaştığı söyleniyor. En popüler model olan ‘Jet black’in tedarik süreci ise beş hafta sürebilir.

iPhone 7'nin özellikleri:

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'lar bilinen renklerin yanı sıra iki farklı siyah renk ile geliyor. Biri Jet Black diğeri ise sadece Black olarak isimlendirildi.

Home tuşuna da yeni bir özellik geldi ve basınca duyarlılık özelliği geldi. Artık Home butonuna baskı uyguladıkça farklı tepki alabilmek mümkün olacak. Bunun dışında iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'lar su ve toza karşı dayanıklı.

iPhone 7'nin ön kamerası 7 megapiksel ve HD çözünürlüğünde görüntü alabiliyor. iPhone 7'nin arka kamerası ise 12 MP. iPhone 7 Plus ise her biri 12 MP olan çift kamerasıyla dikkat çekiyor. iPhone 7 Plus’ın iki arka kamerasından biri geniş açı, diğer telefoto lensi görevi görüyor. Böylece artık daha fazla zoom yapabilmek mümkün. iPhone 7 Plus, hangi kamerayı kullanacağına o an kendi karar veriyor. Kullanıcının çekeceği görüntüyü düşünerek ne kadar zoom yapmak istediğine karar vermesi yeterli. Bununla birlikte iPhone, yeni optik zoom özelliği ile profesyonel fotoğraf makinelerine fazlasıyla yaklaşmış gibi görünüyor.

Pil ömrü uzadı

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ın yeni A10 çipi sayesinde, bir önceki model olan iPhone 6'ya göre işlem hızının 2 kat, grafik hızının da 3 kat daha hızlı olacağı, yeni modellerin "3D Touch" özelliklerine ve daha önceki iPhone'lara göre en uzun pil ömrüne sahip olacağı ve 32 GB, 128 GB ile 256 GB kapasitelerinde piyasaya sunulacağı duyuruldu.

Kulaklık girişi yok

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'larda artık stereo hoparlörler bulunuyor. Beklendiği gibi iPhone 7'ler ile birlikte kulaklık girişi kaldırıldı. Kulaklık girişi Lightning olacak. iPhone 7'de Lightning kulaklıkların yanı sıra AirPods isminde kablosuz kulaklık yer alacak. 3.5 mm kulaklıklar için paket içeriğinde dönüştürücü gelecek. AirPods'ta gürültü engelleme özelliği bulunuyor. 4 saat aralıksız çalışma süresi var ve kutu içerisinde şarj oluyor. Akıllı kulaklık kulağı algılıyor ve eğer takılı değilse çalışmıyor. Kablosuz kulaklık kutusundan çıkar çıkmaz otomatik olarak iPhone ve Apple Watch'a bağlanıyor.

AirPods'ta Apple'ın ilk wireless çipi olan yeni W1 çip yer alıyor. Bir kulaklık 5 saatte şarj oluyor ve yaklaşık 20 saat kullanım ömrü sunuyor. Airpods'un fiyatı 159 dolar olarak belirlendi ve ekim ayında satışta olacak.