İnternetten kilometre sorgulama dönemi!

PTT yeni uygulama için kolları sıvadı. Vatandaşlar için hizmet ağını genişletmeye devam eden şirket, yeni hizmetlerini duyurdu.

Yayınlanma Tarihi: 20.10.2019 20:58
Değiştirme Tarihi: 20.10.2019 20:58
İnternetten kilometre sorgulama dönemi!

Artık tek bir tıklama ile araç bilgileri kolayca alınabilecek. İkinci el araçlar için internetten kilometre sorgulama dahil birçok sorgulama kolaylıkla yapılabiliyor.

Yapılan yeniliklerle birlikte artık PTT Bank İnternet Bankacılığı üzerinden; PTT Araç Hasar Sorgulama, Araç Hasar Detay Sorgulama, Araç Hasar Değişen Parça Sorgulama ve Kilometre Sorgulama gibi hizmetlere erişilebilecek.

Bu hizmetlere ilişkin detayda geçmiş bir tarihe dayanıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile PTT A.Ş. arasında 16 Kasım 2017’de “Bilgi Paylaşımı Esaslarının Düzenlenmesine Dair Protokol” imzalandı.

PTT yeni uygulamasıyla birlikte özellikle “kilometre sıfırlama” işleminin önüne geçiliyor. İkinci el araç satın almak isteyenler aracın bilgileriyle sistemden sorgu yaparak, sıfırlama dahi yapılsa aracın güncel kilometre, hasar, parça değişimi ve bakım bilgilerini edinebiliyorlar.

Bir buçuk milyon kişi kilometre bilgisi sorguladı
İkinci el araç almak isteyenler PTT üzerinden kilometre sorgulaması yaptı. Bu hizmetten yararlanmak için araca ait plaka numarası veya şasi numarasını girmek yeterli oluyor. Sistemde yapılacak her bir sorgulamada 6 TL ücretlendirmeye tabi tutuluyor. Araçların güncel kilometre verilerini elde etmek için kullanıma sunulan sistemi bugüne kadar bir buçuk milyon kişi kullandı.

PTT Bank müşterisi olmayanların sorgulama yapabilmek için iki alternatifi bulunuyor. Bunlardan birisi e-ticaret platformu “www.epttavm.com” diğeri ise “HGS Online Bakiye Yükle” mobil uygulaması olarak sunuluyor.

PTT yeni uygulama ile hizmetlerini genişletti
Yapılacak sorgulamalar şu anlık sadece PTT Bank İnternet Bankacılığı üzerinden yapılabiliyor. Kilometre Sorgulama 6 TL bedele sahipken diğer sorgulamalar 8 TL olarak ücretlendiriliyor. Bu hizmetler sırasıyla; PTT Araç Hasar Sorgulama, Araç Hasar Detay Sorgulama, Araç Hasar Değişen Parça Sorgulama olarak sunuluyor.

Söz konusu hizmetlerin de yakın süreçte e-ticaret platformlarına dahil edilmesi bekleniyor.

shiftdelete.net